Víceleté gymnázium: ano či ne? Nejdřív se zamyslete, jaké je vaše dítěMnoho rodičů má teď zavařené hlavy. Blíží se uzávěrka přihlášek na víceletá gymnázia. Poslat ji, nebo ji ještě na pár let schovat? Odpověď se možná vyloupne sama, když se zamyslíte nad tím, jaké vaše dítě je. 

Základní popis vhodného kandidáta by mohl být: Na výkon orientované dítě, které se na základní škole nudí. Ale je dobré zvážit i další věci.

Studijní předpoklady
Budoucí primán nemusí mít samé jedničky, ale pokud má už v páté třídě trojky, mohl by na víceletém gymnáziu narazit. Známky samozřejmě nejsou všechno. Zajděte za učiteli a doptejte se, co přesně se za jednotlivými čísly skrývá. Pokud jim důvěřujete, poraďte se s nimi, jestli má vaše dítě ty správné předpoklady.

Baví ho objevovat nové věci? Nebo mu na jedničky stačí, že si zamapatuje to, co slyší v hodině? Na gymnáziu už to dostatečné být nemusí.

Rodiče se často bojí, že ze třídy odejdou ti nejlepší a jejich dítě ve vylidněné třídě zakrní. Pokud ale přecení síly svého potomka, může se na gymnáziu stát nejhorším mezi nejlepšími, kdežto na základní škole by se v nové situaci snadno stal lídrem. Není druhá varianta lepší? Pro křehké sebevědomí puberťákovo zcela jistě.

Vývojová zralost
Zvažujte také mentální zralost dítěte. Má na to, ocitnout se najednou na jedné lodi s osmnáctiletými? Zvládne ve dvanácti letech středoškolské studium? „I pro učitele bývá těžké se přeladit. Tráví hodinu s těmi skorodospěláky, pak zazvoní a má se přeladit na primány. ‚A teď jdeme utírat zadečky‘, říkalo se u nás ve škole,“ vysvětluje bývalý ředitel víceletého gymnázia Miroslav Hřebecký, proč by primán měl být připraven na středoškolské zacházení.

To, že někdo není dost zralý v páté třídě, neznamená, že nedozraje v sedmé. Zvláště v pubertě způsobují hormony tak překotný vývoj, že se dítě doslova mění před očima. Pokud máte doma jasného kandidáta na osmileté gymnázium, jen je stále dost dětský, počkejte dva roky a vyberte gymnázium šestileté. Výhoda: nebývá na nich takový nával jako na těch osmiletých.

Schopnost zvládat stres
Co udělá vaše dítě, když dostane pětku z matematiky nebo když jeho tým prohraje ve fotbale? Zaleze si do postele a pláče, nebo vám řekne: „To nevadí, příště se to podaří líp“? Pro studium na gymnáziu se jednoznačně hodí druhý typ.

Přemýšlejte o tom, jak psychicky odolné vaše dítě je. A zajímejte se, jaké má vybrané gymnázium instrumenty pro případ, že se některému dítěti nedaří. Většina gymnázií má laťku poměrně vysoko a na opozdilce nečeká. Jsou dokonce školy, které odvozují svoji elitnost od toho, kolik dětí studium nezvládne. „Dali jste ho sem, tak se postarejte, ať stíhá. Zajistěte doučování, nebo bude muset z kola ven.“

Soutěživost
Na většině gymnázií panuje soutěživá atmosféra a studenti se na něj dostávají podle soutěživého klíče. Pokud se vaše dítě nerado srovnává, nemusí tam být spokojené. Kreativně zaměřenému dítěti s bohémskou povahou možná bude líp na základní škole, kde mu zůstane dost času na koníčky.

Dopravní dostupnost, logistika
Občas si rodiče vyberou prestižní gymnázium tři čtvrtě hodiny od domova a neuvědomí si, jakou zátěž to bude představovat v každodenním provozu. Zvažte také, jestli si pomůžete, nebo uškodíte, až bude po škole dítě cestovat na kroužky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.