Andrea Svobodová: Všichni tvrdí, že manuální práce je důstojná a být řemeslník je skvělé. Proč tedy každý chce, aby jeho děti studovaly?Pár hodin poté, co vyšel rozhovor se mnou o tom, jaké to je učit na SOU, se strhla lavina. Brzy nabral desítky tisíc čtenářů, číslo, které by mě ani ve snu nenapadlo. Bylo to ale dobré znamení, říkám si. Kdyby na tom, co říkám, něco nebylo, nemohl by mít takový ohlas.

Rozhovor s Andreou Svobodovou si přečtěte zde

Začalo mi psát spousty lidí. Zarážela mě ovšem jedna věc. Psali mi, jak moc jsem prý odvážná. To mě do té chvíle nenapadlo. Co je odvážného na tom odpovědět na pár otázek ohledně svého pedagogického působení, když mě notabene o to požádali?

A pak jsem se na druhý den po týdenní nemoci vrátila do práce. S kolegyní jsme se jen minuly na chodbě před výukou, ale přesto mi stihla oznámit, že můj článek už všichni v práci viděli, za dvacet čtyři hodin obletěl celou školu. A nebyli z něj nadšení. V ten moment se ve mně všechno sevřelo. Začalo mi docházet, co bude následovat. Budu se muset vypořádat s velkou spoustou lidí, kteří se ve článku minuli s pointou a vzali si ho osobně. Zachvátila mě panika. Každý, koho jsem potkala, na mě zíral. U některých se mi zdálo, že se mě pokoušejí zabít pohledem, nebo se mi naopak vyhýbali. Najednou jsem ty výroky o odvaze chápala až moc dobře.

Den poté si mě předvolala paní ředitelka. To už jsem tak nějak očekávala, že asi přijdu o zaměstnání. Ale ona projevila obrovský nadhled. Ačkoliv některé věci nepochopila přímo z rozhovoru, velmi ochotně si je ode mě nechala dovysvětlit, byla otevřená diskuzi. Za to jí patří mé velké díky.

Ulevilo se mi. Ale chtěla bych mít možnost vysvětlit i těm, které rozhovor rozzlobil, jak jsem to myslela. Účelem nebylo pošpinit dobré jméno školy, kde pracuji, nebo snad pomluvit své kolegy a kolegyně. Těm, kteří si to jakýmkoliv způsobem vzali osobně, mohu vzkázat jediné: pokud víte, že svou práci děláte, jak nejlépe dovedete, nemáte žádný důvod cítit se dotčeni. Dokonce jsem ani nechtěla říct, že být skladníkem či automechanikem je ostudné.

Ale co si opravdu myslím je, že střední odborná učiliště a střední odborné školy jsou segment vzdělávacího systému, který pro společnost ztratil hodnotu, a nikdo nemá potřebu se jím zabývat. Na ministerstvu se střídají lidé, kteří školství nevidí jako celek, dívají se pouze jedním směrem, a není to směrem k žákům, ze kterých se stávají učni.

Navzdory rostoucímu počtu osvícených rodičů je stále převládající názor, že co platí, je diplom. Rodiče tlačí na děti, aby se učily, aby z nich něco pořádného bylo. Hodnotu mají tituly, obávám se, že  málokterý rodič je nadšený z toho, že se jeho ratolest chce stát truhlářem, cukrářkou, nebo třeba tím skladníkem. Jako by snad lidi zapomněli, že bez vyučených si my promovaní inženýři, doktoři a magistři sotva budeme sami péct chleba, opravovat si auta nebo si stavět domy a nábytek.

Teoreticky se omílá, že potřebujeme dobré řemeslníky a že na manuální práci není nic špatného. Prakticky ale každý chce, aby takhle jeho dítě neskončilo. Protože společensky, profesně, si řemeslníků nevážíme. Vážíme se lékařů, bankéřů, právníků nebo soudců.

A s tím pochopitelně souvisí i kvalitní vzdělání. Děti, které studují na učilištích, možná nedovedou během pár minut spočítat rovnici o dvou neznámých, ale mají spoustu jiných kvalit a nedělá to z nich hlupáky. Zaslouží si stejně dobré učitele a stejně uctivé jednání jako studenti gymnázií. A je potřeba je vzdělávat a vychovávat stejně jako všechny ostatní, ne je někam na tři roky posadit a nemít od nich naprosto žádná očekávání jen proto, že z deváté třídy nevycházeli s vyznamenáním.

Střední odborné školy a učiliště se musí stát školami se stejnou kvalitou, jako jsou gymnázia a lycea. Ne v tom smyslu, že nám budou květinářky a skladníci recitovat Vergilia v originále, ale že se jim dostane stejné péče, úcty a vychování. Pak se možná společnost posune tak daleko, že na takové lidi vzdělanci opravdu nebudou shlížet spatra, ale naučí se vážit si jich jako sobě rovných. A o tom to celé bylo.

Andrea Svobodová vystudovala anglický jazyk a literaturu na pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Odmaturovala na SOŠ Obalové techniky Štětí v oboru Grafický design a obalová technika.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
223 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarinooo
Jarinooo
20. 2. 2018 10:17

A o tom to celé je.nezalezi na diplomu,ale na tom jaký ten člověk je.kdysi se říkalo „kolik řemesel umíš, tolikrát si člověkem“.na to lidi už asi zapomněli.dobry článek jen takových učitelů více

Mílek
Mílek
20. 2. 2018 11:23
Reply to  Jarinooo

Říkalo se kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem a taky Devatero řemesel, desátá bída

Josef
Josef
20. 2. 2018 20:42
Reply to  Mílek

Proč ,devatero řemesel desátá bída´?Protože děláš li toho povícero, neuděláš nic pořádně.Viz přehršel funkcí našich politiků!

mika
mika
21. 2. 2018 08:38
Reply to  Josef

ale u našich politiků to na bídu opravdu nevypadá

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 13:20
Reply to  Mílek

Řemeslo v širším slova smyslu je i třeba strukturální analýza ocelových konstrukcí, nebo aplikace zubních implantátů. Obojím se lze uživit velmi slušně.

Oli
Oli
20. 2. 2018 11:46
Reply to  Jarinooo

Dobrý den. Pořád platí, komu není z hůry dáno, v apatyce nekoupí. Aneb, jak říkal můj děda: ani dvě VŠ z blbce inteligenta neudělají. Kdo nemá zdravý selský rozum, tak je to u něj marný, je to marný, je to marný :-). Ano, všichni studujte na VŠ a co potom? Jeden můj známý říká: ten, kdo vymyslel práci, tak ji měl naučit masturbovat, aby se dělala sama. No a k těm titulům. Záleží na tom, jak kdo absolvuje. Když vidím ty studované hlupáky ať už ve vládě, nebo vedení firem, je mi k pláči. Jděte do háje s vaším americkým stylem, kdy i ten mamlas ze zvláštní školy musí mít nejméně SŠ a nejlépe VŠ. Všeobecně se zapomíná na moudrost starých lidí ověřenou životem.

Josef
Josef
21. 2. 2018 06:34
Reply to  Oli

To máte jako s tou největší lží v pornu. Paní si objedná instalatéra a on jí do minuty zvoní u dveří! Téměř všichni vysokoškolsky studovaní lidé mají dnes pocit že vše vědí a znají a proto by byl i např. ,,akademik“ nejlepší president! On i člověk který u Nás dosáhnul na výuční list musel absolovat nějaký obor na který se učil minimálně 3 roky. A potom se najde ,,studovaný hlupák“ který ho urazí jen proto že nemá doktorát. Ale za týden přijde s prosíkem jestli by mu ta ,,lopata“ s výučním listem nemohla přijít vyměnit baterii u dřezu!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 13:19
Reply to  Josef

Na ty učnáky vždy chodili ti nejblbější z nejblbějších, s tím se musíte smířit. A s těmi urážkami, je to spíše opačně, jediné co se změnilo, že dnes si už ta nekvalifikovaná spodina nemůže otvírat hubu na každého ,a zaštitovat se dílenskými výbory.

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 07:11
Reply to  Darth Plagueis

Teď jste potvrdil, že i „nejblbější z nejblbějších“ mohou mít tituly před či za jménem, protože existuje spousta případů, kdy žáci začali učilištěm a skončili s titulem. Svůj k svému, bod pro Vás 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:21
Reply to  Kateřina

V tom případě jste právě definovala, že je ještě nižší level, než je nejblbější z nejblbějších. Ano, těch, co začali s učilištěm, a končili s VŠ rovná se s VUMLEM, nebo z rozhodnutí strany a vlády, těch je opravdu dost – třeba bývalý posunovač, pozdější profesionální politik, později premiée, a z politického rozhodnutí doktor plzeňských práv Stanislav Gross, že? Ano, takových absolventů je spousta 🙂

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 12:43
Reply to  Darth Plagueis

Zdá se, že jste zamrzl před rokem 1989 a od té doby žádný posun. Máte plno řečí ohledně dělnické třídy, rozhodnutí politické strany a já nevím, čeho všeho ještě. Vaše názory mohly být zajímavé a nosné v r. 1988, ale už asi ne v r. 2018. Možná, že si dokonce červenou knížečku opatrujete jako oko v hlavě a nostalgicky vzpomínáte. Kvůli nám se přetvařovat nemusíte. Tzv. třídní nenávist už není in, dneska jste každému u zádele a leda tak pro smích 😉

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 15:57
Reply to  Kateřina

Já s Vámi především musím hovořit jazykem, na který jste zvyklá, a kterému budete dokonale rozumět 🙂 Jinak doučte se dějiny ČR, azjistěte si, kdy aktivne působil v politice Staniskav Gross, a zda to opravdu bylo před 1989, vy perličko 🙂 Že třídní nenávist není in? Ale to víte, že je, vždyt tady toto probíhá v pžímém přenosu, a Vaše třídní nenávist je zde prezentovánavcelku výmluvně, stejně jako třídní nenávist zdejších absolventů bolševických a postbolševických učilišt a dělnických přípravek 🙂 Kdo je především každému u zádele, jste vy, dělnická třída, a vy různé členky uličních výborů. Já tady nekvičím, že je manuální práce nedoceněná, a že se nekvalifikovaným nebo nízkokvalifikovaným nulám nedostává vážnosti. Souško, můj zaměstnavatel má status GmbH, z toho jaksi vyplývá, že já na rozdíl od Vás, jsem ekonomickou součástí civilizovaného světa, na rozdíl od zdejších pučmidrátů, a manuálů, kteří se mimo ČR uplatní tak možná jako helfeři a knechti.

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 16:52
Reply to  Darth Plagueis

Vážně? GmbH?? Tak teď jste mi to nandal 😀 😀 Není nad malého člověka, který se snaží dostat výš na bedrech svých zaměstnavatelů… ale jo, užijte si to. Potřebujete to, máte to, ale stejně spokojenej nejste, protože duší jste stále zůstal tím helfrem, knechtem či pučmidrátem a valíte si před sebou svou kuličku trusu a dál přes ni nevidíte 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 17:29
Reply to  Kateřina

No, tak to jste si naběhla, já pracuji v režimu kontraktora, a zaměstnavatele jsem viděl naposledy 3 ledna, kdy mi předal mimořádnou odměnu v hotovosti, před tím na firemní večírku v prosinci, pak na moje narozeniny v srpnu, kdy mi přivezl dárek a flašku, a před tím na firemní večírku 2016 🙂 Takže o jakém dostání se výš na bedrech zaměstnavatelů píšete??? Helři, knechti a pučmidráti jsou naopak ti s učnákem, jenom to jaksi před 1989, kdy patřili k vládnoucí třídě nebylo patrné 🙂 Teta, já jsem spokojenej, vy jste nespokojená. A sladké tajemství, já bych si klidně i připlatil, abyste byla ještě nespokojenější 🙂

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 18:03
Reply to  Darth Plagueis

Už vím, že nechápete psaný text, nevadí. Jinak si klidně připlaťte za co chcete, když Vám to udělá radost 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 13:17
Reply to  Oli

Ano, taže vy tvrdíte, že vlastně ty VŠ jsou k ničemu, a ten nejvymaštěnější absolvent zvláštní školy a dvouletého učnáku strčí do kapsy tým inženýrů 🙂 Běžte s tímhle zaagitovat mezi uchazeče na prestižní,m drahé světové university, bude to dobrý businees plán, na kterém vyděláte majlant 🙂

turner
turner
21. 2. 2018 22:44
Reply to  Darth Plagueis

Ty jsi ale hodně hloupý člověk ….Ano vy všichni „businnes“ maníci vyděláte hrozný majlant na všem možném a nemožném, „ale“ bez těch kdovíjakých učňáků a jim podobných by sis ani zadnici nemohl utřít, protože někdo s malou kvalifikací obsluhuje ten stroj, co jej vyrábí, někdo s ním ve skladech manipuluje, někdo jej distributuje a další jej prodávají. Ti všichni určitě nemají VŠ. Proč se nad nimi vyvyšuješ. Jen dokazuješ svou malost. Turner Oldřich – 1 rok VŠ z rodinných důvodů, dvě maturity,. jedno SOU a v současné době v montérkách a jsem na to pyšný jako řemeslník a bohužel se chytám za hlavu, když narazím na zoufalce jako jsi ty.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:16
Reply to  turner

Tykejte si prosím té špíně, které jste vylezlo mezi nohama,ke mne se chovejte slušně. Já se bez českých participantů dělnického hnutí obejdu docela dobře, tak jako se bez těchto obejdou v řadě vyspělých a civilizovaných zemí. Pro Vaše info, nyní projektuju strojní zasřízení, které je asi za 3/4 miliardy, a až to bude hotové, tak se tím nevytvoří ani jedno pracovní místo pro manuála. VŠ je prostě vyšší vzdělání, než učník. Tudíž, kdo má VŠ, je přirozeně výše, než někdo s učnákem. Naopak, pokud někdo s učnákem tvrdí, že je na stejném levelu, jako VŠ, nebo dokonce výše, pak se prostě vyvyšuje on. Vy se těžko můžete chytat za hlavu, protože to, co vytvořím, se povětšinou nedostane čecháčkovskému špindírovi vůbec do ruky, protože se to realizuje v zahraničí. Comprende es se. Máte 1 rok VŠ z rodinných důvodů? Takže rodinné důvody Vám bránily si udělat VŠ, ale sběr čecháčkovských maturitních vysvědčení, tomu rodinné důvody nebránily? Ta první a druhá maturita je na VUMLu, nebo nějaké dělnické přípravce, dodělávané dálkově, že?

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 12:34
Reply to  Darth Plagueis

Gratuluji, no není to úžasné, že dokážete projektovat zařízení, které nepotřebuje žádnou konstrukci, montáž, obsluhu, údržbu, a pravidelný servis? Jen tak dál! A prosím Vás, umí to Vaše zařízení utírat zadek? Já jen, abyste se měl na koho obrátit, až to budete potřebovat.. už se to krátí, i když jste hlavu z totalitního režimu ještě nevytáhl a propagujete ho kde můžete 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 15:50
Reply to  Kateřina

Jistěže dokážu postavit zařízení, které nepotřebuje jediného pučnidráta s českým učnákem. Ono totiž bude stát ve východním Polsku. A zda si umí utírat zadek? To nemusí umět, nepotřebuje to, a nikdo toto od něj neočekává. Chce se od toho, aby toto umělo usušit 100 t dřevěných třísek za hodinu, a aby to nevopuštělo žádné emise. Proto je doplněné patentovaným filtračním systémem UTWS. Takže jak sama vidíte, to zařízení si opravdu utřít zadek nepotřebuje, i když ekvivalentní úkon – tedy řekněme oklepat elektrody v elektrofiltru, tak to pochopitlelně umí. A až to bude stát, bude to největší a nejvýkonější zařízení tohoto druhu na světě. Jistě víte, že Polsko je velmoc ve výrobě nábytku, takže tímto se pro toto bude připravovat materiál. na desky, ze kterých se ten nábytek vyrábí. A co se týče údržby, tak toto bude provádět ten stávající personál, takže jak píši, nainvestováno 3/4 miliardy, a nevytvořené žádné manuální pracovní místo. Mohu se zeptat na to, co jste vytvořila vy? Pochlubíte se s něčím hmatatelným, nebo jste schopná vytvořit akorát to, co Vám vyleze z análního otvoru? Nebo jste snad praslovanská přihlouplá soudružka, která žádné technologické zařízení vytvořit neumí, a tak potvrzuje slova Josefa Goebbelse, že Češi nemají kladný vztah k technickým vědám?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 15:55
Reply to  Darth Plagueis

Prosím, přestaňte s těmi osobními útoky a la přihlouplá soudružka – máte dost argumentačních schopností, abyste to zvládl i bez nich, a Vaše příspěvky stejně spíš shazují, než že by jim dodávaly větší šmrnc. Druhá výzva. Díky

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 18:36

OK, vynasnažím se 🙂

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 16:40
Reply to  Darth Plagueis

1) ten zadek, který by to zařízení mělo utírat, byl Váš. Při Vaší sebechvále jsem předpokládala, že pochopíte smysl textu a 2) já o svých „zásluhách“ nemluvím, prostě je dělám. To je ten rozdíl mezi tlučhuby a skutečnými profesionály 😉 Obávám se, že jsem toho dokázala možná víc jak vy a v polovičním čase. Bez urážek a povyšování, představte si, že to jde.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 18:12
Reply to  Kateřina

Cituji Vás:) A zda si umí utírat zadek? Kone citace. Sama vidíte, že jste použila slovíčko „si“ které významově znamení totéž, co sobě. Kdybyste psala o mém zadku, pak by bylo namístě použít zájmeno Vám 🙂 Takže snažíte se z toho hloupě vykroutit, a přitom si kálíte na hlavu. A k tomu dalšímu: No, jaksi bez toho, aniž byste popsalla, co jste ted udělala, a kam se na toto mohu jít podívat, je Vyše tvrzení naprosto irelevantní. A co se týče toho povyšování, tak to je právě Vaší doménou, protože já jsem netvrdil, že jsem toho dokázal více než vy, ale uvedlů jsem konkrétní věc, a nechal jsem to na posouzení ostatních. To prosím není povyšování, ale reference. To vy se povyšujete, a tvrdíte, že jste toho dokázala více, než já, a v polovičním čase 🙂

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 18:31
Reply to  Darth Plagueis

Nemám tam to „si“. Fakt nemám. 🙂 zbytek už raději nekomentuji 🙂

Kateřina
Kateřina
15. 6. 2018 16:24
Reply to  Darth Plagueis

Vy jste vážně Lol, větší hovno jsem nečetla než to vaše. Jste nemorální povrchní sprostý, nechutný člověk, takové lidi nechci ani potkávat, vy si nezasloužíte ani sednout na židli, protože spoustu věcí vyrábí dělníci ti co jimi opovrhujete, tak nepoužívejte nic co vyrobí člověk s vyučením. Am

Marta
Marta
19. 8. 2019 15:23
Reply to  Darth Plagueis

Vy musíte být ale hróóóózně moc chytrý, když projektujete takový zázrak v zahraničí.A kdopak vám ho asi dá dohromady, vy jeden mudrlante.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:18
Reply to  turner

Zkuste definovat přesně – nikoli pyšný, ale namyšlený, a povyšující se 🙂 Halt příslušník bývalé vládnoucí dělnické třídy, který přišel o svůj status.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 18:41
Reply to  turner

Ten stroj, co vyrábí, může klidně obsluhovat někdo v Číně, nebo na Filipínách, to vůbec není podstatné. Finanční a znalostní toky putují globálně s mizivými náklady. Zkuste si zajet do Švýcarska, jestli tam uvidíte, že by ta země byla zamořená logistickými centry, s armádami skladníků, nebo montovnami a výrobnamis tisíci zaměstnaci. Takové objekty se přeci staví v těch rozvojových zemích. A když přijdete do obchodu, tak samoobslužná pokladna začíná být standardem, a úklid??? Obvykle cizinka s pracovním povolením.

martin vaněk
martin vaněk
25. 2. 2018 01:12
Reply to  Darth Plagueis

Když už jste zmínil švýcary… Víte, proč tam nic takového není? Protože jsou živi z praní špinavých peněz, to je celé.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
25. 2. 2018 15:38
Reply to  martin vaněk

Aha, taže Švýcarsko jakožto velmoc na výrobu hodinek, lékařských přístrojů, přesné mechaniky, obráběcích strojů, špičkových farmaceutických výrobků vlastně neexistuje, že? Tak učte žáky prát ty špinavé peníze, vy mysliteli 🙂

Elle
Elle
21. 2. 2018 23:19
Reply to  Oli

No jo, píše někdo, kdo nemá VŠ a cítí se být pak méněcenný 🙂 Vy určitě máte jen základku. A to je naprosto v pořádku. Někomu studium šlo a bavilo ho, někomu zase ne.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 18:34
Reply to  Oli

Víte, ten americký styl vyprodukoval TCP/IP protokol, na kterém stojí Internet, vyprodukoval Mikroprocesor, který je jádrem Vašeho počítače, vyprodukoval většinu v počítačích používaných operačních systémů, i vývojové nástroje, kterými je vytvořen tento web. Pokud máte tedy výhrady k americkému stylu, pak používejte nějaké české komunikasční prostředky z doby reálného socialismu, třeba mávátka s rudými hvězdami, nebo transparenty s Leninem a Gotwaldem. Takto, kdy na jedné straně plivete na USA, a na druhou stranu používáte téměř vše, co vzniklo z USA pro komunikaci s ními, jste značně nevěrohodná 🙂 A pokud voláte po „Vysoké škole života“, pak vězte, že touto se ohánějí ponejvíce ztroskotanci, a zamindrákovaní zoufalci vedomí si svého kvalifikačního a intelektuálního deficitu. Zkuste se popídit, jaká byla struktura vzdělanosti v 50. letech v ČSR, a zjistíte, že velmi obdobná té současné v chudýchg rozvojových zemích – myslím opravdu chudých, kalibru Pákistánu nebo Bangladéše. I ten mýtus o „Zlatých českých ručičkách“ je důkazem nacionalisticko – rasistického fundamentalismu, vcelku nekriticky glorifikující manuální schopnosti českého intelektuálního průměru a podprůměru.

Radka
Radka
20. 2. 2018 11:16

Už před 25 lety,kdy jsem já byla na učilišti nám bylo vtloukáno do hlavy,že bez maturity z nás nic nebude. No a tady je výsledek. Nejsou dělníci! Všichni chtějí maturitní obory a i já pro své děti volím tuto cestu. Poslední roky mi přijde,že na učilištích je „odpad“ co se nikam nedostal. Chudáci kantoři řeší spíše výchovné problémy,než aby se věnovali učení. Proto doufám,že prestiž učilišť nabude na hodnotě a mládež se nebude za výuční list stydět!

Ema Koukolová
Ema Koukolová
20. 2. 2018 11:28
Reply to  Radka

Paní učitelko , výborně jste to napasla, není co dotat. opravdu se na zš děti dělí na hloupé a jedničkáře a už to s nima jde tak dále i na učiliště, a jak píšete, bez řemeslniků atd by si právníci a podobní nepostavili ani dům.

Adorna
Adorna
21. 2. 2018 22:35
Reply to  Ema Koukolová

Základní škola děti takto nedělí. Někdo prostě má na to, aby byl jedničkář, jiný na jedničky nedosáhne. Jde spíš o to, aby si žák s pomocí školy a hlavně rodičů uvědomil, jaký má potenciál, a podle toho směřoval svoje profesní plány. Problém vidím spíš v tom, že kdejaké učiliště otevírá další a další obory s maturitou, a protože je to in, maturitu mnohdy zbytečně požadují i zaměstnavatelé. Žák na učilišti potom studuje teorii, místo aby směřoval k mistrovství ve svém řemesle. Co takhle kvalitní mistrovská zkouška pro ty, kteří chtějí hned do praxe, a pro ty, kteří se rozhodnou pokračovat ve studiu, umožnit VŠ v oboru třeba jen na základě úspěšného složení přijímací zkoušky?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:23
Reply to  Adorna

Není to proto, že je to in, ale proto, že maturitní obory jsou o rok delší, tudíž takový obor má logicky o třetinu více žáků – a paníze se dostávají na žáka.

Adorna
Adorna
4. 3. 2018 00:49
Reply to  Darth Plagueis

Souhlas. Špatný systém.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 15:59
Reply to  Adorna

Nemáte tak úplně pravdu, pokud do systému vzdělávání ve věku do 15 let zahrneme i víceletá gymnázia. Už tady dochází k prvotnímu rozdělení na ty chytré a hloupé – kdo učí na 2. stupni, Vám toto potvrdí.

Adorna
Adorna
4. 3. 2018 00:48
Reply to  Darth Plagueis

Na druhém stupni mám odučeno …cet let. A jako školní fosilie si dovolím tvrdit, že na víceletá gymnázia neodcházejí jen ti chytří. Jdou tam i dítka ambiciózních rodičů, která to mají vydřené a zvládají jen díky doučování, a pak holčičky pečlivky, které to našprtají. A je jich dost. Chyba je v celém systému.

obyčejný
obyčejný
20. 2. 2018 11:45
Reply to  Radka

Řekl bych že situace poměrně věrně kopíruje stav společnosti. Rodiče jsou líní a pracovat se nikomu nechce, každý by chtěl mít hodně peněz a vše by si chtěl nechat udělat od dělníka/řemeslníka. No a protože tento úzus je dětem vštěpován od malička, nejsou vychováváni k manuální zručnosti kterou ani u rodičů nevidí….lze jen stěží očekávat, že sebelepší odborné učiliště na tom něco může změnit. Až dělníci/řemeslníci dojdou, a budou vyvažovaní zlatem, tj. jejich odměna za práci bude vyšší než u pracovníků v kanceláři, což je podmíněno tím, aby nebyla importována levná pracovní síla ze zahraničí,…….pak snad…..se něco změní.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:36
Reply to  Radka

Chápu, že pro jedince s omezeným rozhledem Vašeho ražení, je špatně, když není alespoň 100 procent obyvatelstva nekvalifikovaní manuálové s učnákem, nebo jako autorka s podřadným učnákem, a zvláštní vysokou školou humanoidní, což beze sporu UJEP je. Proč myslíte, že odborníci říkají, že ČR je montovna s nízkou přidanou hodnotou? Nápověda: Najděte v článku autorky slovo konstruktér, nebo projektant. Najděte toto u svých příspěvků, a hned bude jasné, kým společnost, vy a autorka opovrhuje.

Petr Petrov ic
Petr Petrov ic
20. 2. 2018 11:38

Chtěl bych,aby jednou zase platilo,že řemeslo má smysl.Aby se lidi nestyděli za to že jsou elektrikář,instalatér,tesař nebo zedník.To,že nemám před jménem titul přeci neznaméná,že bych nebyl pro společnost prospěšný.Naopak kolik mladých s maturitou pak pracuje v továrně jako normální dělník

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 07:31
Reply to  Petr Petrov ic

Nechci Vás urazit ale lidé nechtějí být společnosti prospěšní. Chtějí co nejlépe uživit sebe a svou rodinu a myslím, že pokud nemají řemeslníci firmu-živnost, tak je lépe těm s tím titulem.
A máte pravdu pokud je člověk dobrý řemeslník nemá se za co stydět.
Stydět se mají špatní a zkorumpovaní právníci a soudci, špatní konstruktéři, špatní projektanti, špatní … (no ti s titulem).

Ale někdy mám teď někdy pocit, že hodně lidí chce, aby se styděli lidé s titulem (Připomíná mi to stav z padesátých let – viz most inteligence, …)

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 13:23

Stydět byste se především měla vy dělnická spodina, která jste byla 40 let u vesla, a ČR ekonomiku jste dovedla mezi rozvojové země. Stydět by se měli manuálové, kteří jsou manuálové proto, protože byli líní se dobře učit, šikoanoval své spolužáky, kradli jim svačiny, a skončili na učnáku, popřípadě je z tohoto vyhodili. A poku jej náhodou dodělali, a jsou OSVČ pučmidráti, pak jsou to stejně danoví kujebáci, kteří parazitují na společnosti.

Roman
Roman
21. 2. 2018 21:35
Reply to  Darth Plagueis

Darth plagueis,jako řemeslník obkladač ,bych Vám chtěl dělat koupelnu,na ceně bych vás natáh jako prase! vaše IQ je naprostá katastrofa,jste chudák ,myslím si ,že si neumíte utřít ani prdel hovado inteligentní!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:30
Reply to  Roman

A já bych Vám nezaplatil, a bylo by. Ale myslím, že vy byste u mne žádnou koupelnu nedělal, protože byste neprošel nabídkovým řízením. Co byste dělal s tím, kdybych Vám nezaplatil? Podotýkám, že ředitelství PČR je cca 2 minuty pohodlné chůze. A zjistil bych si, co jste kde dělal, a naprádskal bych Vás finačáku. Vy jhste práve dokázal, co je vyučenýá pakáž za zlodějskou chátru.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:32
Reply to  Roman

A hovadem si titulujte tu prostitutku, které jste vylezlo mezi nohama.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 15:30
Reply to  Darth Plagueis

Tohle je jeden z příspěvků, které u nás považujeme na nepřípustné, viz můj komentář pro Vás na jiném místě:

„Nezlobte se, ač celkově považuju vaše příspěvky v této diskuzi za zajímavé, narazila jsme teď na dva velmi hrubé a urážlivé, určitě budete vědět, co myslím, a žádám Vás, abyste je smazal či upravil. Nevím, kde to začalo a co se Vás tak dotklo, ale dbáme o to, aby se u nás lidi bavili slušně. Prosím o rychlou nápravu, díky.“

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 16:04

Rozumím, tomu dokonale. Zkrátka já mohu být nazván hovadem, a bránit se tomuto je nepřípustné. Takže paní administrátorko, co je nepřípustné na vznesení požadavku, aby výraz, kterým jsem titulován, byl směřován někam do úzké familie toho, kdo mne jako první napadl ad hominem? Vaše žádost je veskrze hloupá, a technicky nesplnitelná, protože dodatečně ten příspěvek nelze upravit – to zřejmě lze pouze v časovém limitu.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 16:08
Reply to  Darth Plagueis

Tomu kdo vás nazval hovadem, jsem taky napsala. ale vycházím z principu, že se nutně nechováme podle toho horšího, ne, nemusíme se nechat vyprovokovat. Někdo na mě plivne a já ho za to zabiju? Mám pocit, že se příspěvky dají upravovat. Jdu to zkontrolovat. Zdá se mi, že to tak je, pokud Vám to nejde, ráda to za Vás upravím, případně smažu. Navrhněte řešení.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 17:33

Dají, ale pouze do určitého limitu. Zkuste se přesvědčit sama. Možná, že u Vás jako admina to jde, u mne ta možnost trvá tak 5-10 minut, přesně nevím. Příspěvek půl dne starý neupravím docela bezpečně.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 19:51
Reply to  Darth Plagueis

Ok, můj návrh řešení je, že tam ty staré komentáře necháme jako odstrašující příklad a od teď se zavážete k džentlmenskému chování. To všem udělá dobře, včetně Vás. 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 15:32
Reply to  Roman

Prosím abyste ze svého příspěvku odstranil nadávky. Jak víte, dbáme zde o slušné chování. Vím, že Vám to asi jen uteklo, ale prosím, nepřispívejte k tomu, aby se tady spoustila lavina urážek a agresivity. Díky

turner
turner
21. 2. 2018 22:49
Reply to  Darth Plagueis

ty jsi jasnej ha ha ha…..kdo ti co provedl?Prosíme, komentujte články na našich stránkách nebo příspěvky jiných diskutujících slušně. Respektujte důstojnost druhých a jejich názor.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:27
Reply to  turner

Co je neslušného na tom, co jsem napsal? Ve Vašem případě platí přísloví, – „Pro pravdu se lidé nejvíce hněvají“

Kateřina
Kateřina
15. 6. 2018 16:38
Reply to  Darth Plagueis

Tak jak se kdo chová tady, tak se mu to vrátí tam. A tak dlouho za to pykat budeš dokud si to neuvědomíš jaký jsi byl nechutným člověkem.

Tom
Tom
21. 2. 2018 13:03
Reply to  Petr Petrov ic

kdyby jen s maturitou… najdou se i s diplomem (dokonce jsem se setkal i s červeným) jako dělníci u pásu. Tedy pardon „operátoři“.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:54
Reply to  Petr Petrov ic

Prospěšnost „pro společnost“ je exaktně stanovena penězi, které zaplatíte na odvodech na pojištění, a daních. A ta je u řemeslníků zoufale nízká.

turner
turner
21. 2. 2018 22:47
Reply to  Darth Plagueis

už jsem ti jednou odpovídal, na jakýkoliv tvůj omezený příspěvek platí, že jsi hloupý a zapšklý s velmi omezeným nadhledem.Prosíme, komentujte články na našich stránkách nebo příspěvky jiných diskutujících slušně. Respektujte důstojnost druhých a jejich názor.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:25
Reply to  turner

A já jsem Vám už jednou psal, abyste si tykal té špíně, které jste vylezlo mezi nohama. takže tu nevykládejte nic o slušnosti, když této nemáte ani co by se za nehet vešlo. To, že o někom napíši, pravdu, která je dohledatelná na stránkách ministerstva financí není slušnost, akorát se to nehodí do vašeho špinavého krámu.

Jaroslav
Jaroslav
20. 2. 2018 11:39

Těžko chtít respekt pro řemeslníky, když kvalifikovanou práci przní nevyučenci jenom proto, že jsou levnější a z neznalosti problému neodmítají nesmyslné termíny, které nerespektují základní principy jednotlivých řemesel. Tento tristní stav je iniciován a vyžadován generálními dodavateli, jimž na kvalitě vůbec nezáleží, důležitý je termín. Kvalifikovaní řemeslníci pak odcházejí do továren a na jiná místa, kde nemusí hanobit své řemeslo a obávat se, že pro nedodržení termínu zkrachuje jejich živnost. O úrovni středních škol je škoda diskutovat, je to ztráta času. Ten problém je komplexní a svou vinu na tom má min. financí v devadesátých letech, min. školství dodnes a též tlaky EU. Na podrobnou analýzu zde není prostor.

ptakoještěr
ptakoještěr
20. 2. 2018 11:41

1] Nadává se tady, už nějakou dobu, na školství a na to, jak všichni chtějí studovat něco víc než řemeslo. Co je důležité ? Důležité je to, zda člověk, který vyjde nějakou školu je zaměstnaný. Jaká je u nás nezaměstnanost ? Nejnižší v EU. De facto tedy, každý kdo pracovat opravdu chce, už je anebo může být někde zaměstnán.

2] Pokud tedy máme např. diplomované vzdělance z VŠ, kteří zaměstnaní jsou nebo nemají problém práci sehnat, nedává smysl hnát tyto lidi někam k výrobní lince, jelikož potom budou chybět zase někde jinde. Soukromý sektor přece nezaměstnává lidi jen tak pro radost, ale proto, že je potřebuje.

3) Znamý argument: Kdo bude dělat ? (rozuměj: rukama). Pokud tedy v ekonomice chybí pracovní síla a vzít ji z kvalifikovaných pozic nemohu, protože by tam potom zase chyběla, musím si ji dovézt ze zahraničí. Doporučuji si také vyhledat pojmy jako ,,mezinárodní dělba práce“ a ,,komparativní výhoda“.

4) Létá tady vzduchem mnoho řečí od lidí, kteří ovšem ,,střílí od boku“ nějaká úderná populistická hesla, aniž by tuto problematiku nějak hluboce analyzovali. Na toto následně navazují tzv. ,,kývači“, kteří jen papouškují co slyšeli / četli. Jádro pudla je v tom, že tyto ,,papoušky“ štve především to, že to sami v životě nedotáhli daleko.

5) Nějaká nucená regulace studijních oborů je nesmysl. I pokud by jsme někomu nařídili vystudovat ze zákona, pod hrozbou trestu, řemeslo nebo např. technický obor VŠ, tak on to teda dostuduje, ale kvalitní pracovník v oboru z něj nevznikne. Obor člověka totiž musí zajímat a hlavně bavit. Tedy jest, z nemehla zručného neuděláš a z humanisty technika také ne, násilím.

6) Celá tato tématika by si zasloužila do hloubky rozebrat, aby byly eliminovány nesmysly, které se šíří. Nemám ale momentálně chuť sepisovat blog v délce minimálně několika stran.

Tomáš Veselý
Tomáš Veselý
20. 2. 2018 11:42

Dobrý den, vážená paní Svobodová, ono nejde jen o nějakou společenskou prestiž , ale bohužel i o to , jak je ten člověk potom v životě ohodnocen finančně . A o peníze jde dnes bohužel v první řadě. A nikdo nechce být dobrovolně chudý .

Tomáš
Tomáš
20. 2. 2018 12:13

Dobrý den, to máte sice pravdu, ale přece řemeslník nemusí mít nutně nízký plat. Ba naopak! Kvalitních řemeslníků je nedostatek a ten opravdu šikovný si dokáže s přehledem vydělat více, než kdejaký vysokoškolák.
Přesně jak říká Petr o komentář níže, je to o schopnostech lidí, ne o tom, co vystudovali.

Lukar
Lukar
20. 2. 2018 13:07
Reply to  Tomáš

To je o něčem jiném.
Řemeslo má smysl jen na živnosťák, v zaměstnání čeká vyučené šéf typu „starý mazák“ co má všechno na háku, buzerace, plat na ho***, řeči typu „když se ti to nelíbí, tak táhni“ atd. Nemluvě o typu lidí se kterýma bude dělat – podvraťáci co se jinde nechytili protože jsou tak blbí nebo naopak vychcaný a nejde jim věřit ani půl slova…
Pracovní prostředí tak-tak splňující zákoník práce… Pokud si myslíte že je to někde i v dnešní době nějak *výrazně* lepší… Ano, je – výjímečně. Průměr je furt stejný, jen je tam při jednání cítit ono „Si teď vyskajuj, jen počkej, ti to spočítáme…“

Ne že by vzdělání bylo bůhví jaká záruka poctivosti, ale ty lidi jsou prostě normálnější.

Prostě vyučenej – OK, ale musí mít „koule“ na to jít co nejdřív na živnosťák a nenechat se oj*****, což každý nemá.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:17
Reply to  Lukar

Cituji 🙂 podvraťáci co se jinde nechytili protože jsou tak blbí nebo naopak vychcaný a nejde jim věřit ani půl slova… Konec citace. Přeloženo v češtiny do češtiny, absolventi učebních oborů z doby před 1989 🙂

Kateřina
Kateřina
15. 6. 2018 16:51
Reply to  Darth Plagueis

To že na základce tě šikanoval ještě neznamená že se proto musíš chovat tak nemorálně odporně. Že ti v osobním životě to nevychází a ženy ti dávají kopačky s tím se musíš smířit, tvoje hloupé chování je z traumat co ti kdo způsobil, ty nenávidíš potřebuješ léčení. Tobě a vykat? Nikdy, nestojíš nikomu ani za h….

Michaela Sanchez
Michaela Sanchez
21. 2. 2018 00:43

Dekuji pane Vesely,
uprimne jsem se zasmala! Vtipne!

Petr
Petr
20. 2. 2018 11:46

Mě jako řemeslníka který si maturitu dodělával jen na vůli vlastní mámy 8-), uspokojuje lehce jizlivě jeden legrační fakt. Jako špičkový řemeslník který si udělal vlastni firmu se k mému platu ani nepřiblíží 95% procent národa… ani pan President ne… Takž se jen uculuju nad všema proklamacema o vzdělání. To je totiž úplně k ničemu, pokud jej neumíte pořádně použít k vlastnímu prospěchu. A ten je tvořen tím že je člověk prospěšný (to je mimochodem velice uspokojující). V současné době za mnou chodí lidé se i dvěma tituly a ptají se mě na věci které možná měli i vědět sami… tedy při obsáhlosti jejich vzdělání. Občas jen kroutím hlavou když nejsou schopni spočítat na papíře obyčejné sinus nebo cosinus… to je tuším základka 5 ročník?.. člověku je vzdělání platné jako mrtvému zimník pokud je neumí prakticky použít. Vzdělání pro mě neurčuje zas tak mnoho. Mnohem důležitější je snaha, vůle a zase jen vůle něco dokázat. Zbytek protivenství se o tohle zlomí, povolí, nebo přizpůsobí. Člověk se silným odhodláním projde i se základkou všemi těmi ing. a dr. jako horký nůž máslem…

Jaroslav
Jaroslav
20. 2. 2018 12:10
Reply to  Petr

Trochu mně to zavání samochválou, možná, že se tu i trochu práší….Jsem živnostník od r. 89 (šlo to na povolení MěNV) a mám hodně kolegů po celé republice, ale neznám ani jednoho, který by si vydělal řemeslem více než pan prezident a už vůbec žádného, za kterým by si pro radu chodili dr. a ing. Ale u nás je možné všechno, takže nevylučuji. Jenom se mírně podivuji.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:38
Reply to  Petr

Dovolil bych si podotknout, že průměrný odvod OSVČ na daních, SP/ZP odpovídá částkce, která je někde okolo minimální mzdy, rovnbá se, musíte srovnávat svůj danový základ s danovým základem ostatních. Co, co je navíc, jste si nevydělal, ale nakradl. Tak se to alespoň chápe v civilizovaných zemích.

turner
turner
21. 2. 2018 22:50
Reply to  Darth Plagueis

dovolím si podotknou, že také berou důchody tomu odpovídající. a ono jak kdo.Prosíme, komentujte články na našich stránkách nebo příspěvky jiných diskutujících slušně. Respektujte důstojnost druhých a jejich názor.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:36
Reply to  turner

Dovolím si podotknout, že sprostě lžete, protože důchody jsou v ČR silně degresivní, protože průměrný zaměstnanec odvádí na SP více než trojnásobek, násobek toho průměrného OSVČ, ale trojnásobný důchod nemá. Důchodová kalkulačka a statistiky MF Vás usvědčuje ze lži. Takže komentujte máé příspěvky slušně, rovná se argumentujte pravdivě. Krom toho, důchodový systém je průběžný, z toho jaksi vyplývá, že OSVČ si neplatí na svůj důchod, ale na důchod svých rodičů. A ty odvody zdaleka neodpovídají těm důchodům.

Zdeněk
Zdeněk
20. 2. 2018 22:50
Reply to  Petr

A teď tu o Červené Karkulce, tu jsem také dlouho nečetl.

veka
veka
20. 2. 2018 11:59

tento stav souvisí s neoprávněnou glorifikací vzdělání, především vysokoškolského, ve společnosti, kde – podle mne – není schopno dokončit základní školu 5-10% dětí. má to za následek přemnožení různých sociologů a podobných profesí, pro které se, aby nestáli na pracáku, zřizují nová a nová pracoviště v neziskových organisacích, nebo se skvěle uplatní jako různí mluvčí kohokoliv a čehokoliv. Začalo to před cca 40 lety zavedením výučního oboru s maturitou, kde se (většinou, abych neurazil) snoubili špatní maturanti s mizernými řemeslníky. Snaha umožnit vzdělání doslova každému má za následek nezbytné a drastické snížení úrovně škol, podporované systémem dotací do škol podle počtu žáků a některými soukromými školami, vzniklými za účelem získání co nejvyššího zisku. Když investujete po celé roky desetitisíce a většinou i statisíce do studií vašeho potomka, těžko vám ho škola vyhodí od maturity či nenechá udělat státnice. A výsledkem bude, že řemesla, u kterých není možmá automatisace, resp. řemeslníci, budou, natolik nedostatkovým zbožím, že zase dopadnem jako Na samotě u lesa: invalida na vozíku bude nejlepším zdníke v širém okolí

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:21
Reply to  veka

Typický učební obor s maturitou By mechanik měření a regulace, nebo obráběč na CNC strojích. To jenom tak naokraj 🙂 Problém řemeslníků je ten, že je režim, který se předává v rámci rodiny z generace na generaci, a 80 procent manuálů s živnostákem nejsou řemeslníci, ale meloucháři. Takže lidí z učnáků v řemeslných oborech leze dost, ale nejdou to řemeslo dělat, ale jdou do těch montovern.

turner
turner
21. 2. 2018 22:57
Reply to  Darth Plagueis

Přečti si hloupý člověče živ. zákon – řemeslník s IČem musí být vyučen a s minimální tříletou praxí, melouchář je člověk, který je někde zaměstnán a po práci chodí na černo pracovat, protož dost často nemá pro oficiální řemeslnou práci předpoklady a navíc pracuje pod cenou něž oficiální řemeslníci a vtipné je na tom to, že většinou lidé jako ty jim práci dávají, aby nejvíce ušetřili. A mimochodem o tebou jmenované obory je v současné době největší rvačka a absolventy přeplácejí a naopak běžná řemesla skomírají.Prosíme, komentujte články na našich stránkách nebo příspěvky jiných diskutujících slušně. Respektujte důstojnost druhých a jejich názor.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:41
Reply to  turner

Melouchář je zároveň člověk, který odvádí část aktivit v šedé ekonomice, bez zahrnutí tohoto do účetnictví, a že takových je většina. Vzhledem k tomu, že učiliště lze vystudovat i se zvláštní – praktickou školou, a jedná se o vůbec nejnižší level odborného vzdělání, pak se dá říci, že na tento dosáhne skoro každý – A požadavek tříleté praxe prakticky splňuje téměř každý, omu je 25 a více let. A už několikrát jsem Vás žádal, abyste mi netykal, špíno s bolševický, nebo postbolševickým, praslovanským učnákem.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 15:28
Reply to  Darth Plagueis

Nezlobte se, ač celkově považuju vaše příspěvky v této diskuzi za zajímavé, narazila jsem teď na dva velmi hrubé a urážlivé, určitě budete vědět, co myslím, a žádám Vás, abyste je smazal či upravil. Nevím, kde to začalo a co se Vás tak dotklo, ale dbáme o to, aby se u nás lidi bavili slušně. Prosím o rychlou nápravu, díky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 16:12

Nemohu splnit, příspěvky nelze dodatečně upravovat. To je zřejmě možné pouze v určitém časovém limitu.

Milan Hladký
Milan Hladký
21. 2. 2018 21:52
Reply to  veka

Dovoluji si oponovat. Mám za sebou učební obor s maturitou. Maturoval jsem v roce 1983. Matiku jsme měli na takové výši, že jsem se ji nemusel učit ani na VUT v Brně, kam jsem potom nastoupil do studia. Dnes jsou kolem mne kolegové s VŠ ze „staré školy“, kterých si pro jejich znalosti nesmírně vážím. Bohužel úroveň mladých kolegů s VŠ není ani na úrovni mé bývalé maturity …

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 16:10
Reply to  Milan Hladký

Vy jste okolo VUT v Brně neprošel ani na 500 metrů daleko, a klidně si troufnu říci, že během existence VUT neexistoval nikdy student, který by si při skládání zkoušek z matematiky, které tam je na technikách běžně 4 semestry, si vystačil se středoškolskou matematikou z SOU 🙂 Ale pravda je, že pár absolventů VUT z posledních řekněme 5 let znám, a jejich úroven je otřesná jde o absolventy Stavební fakulty, Strojní fakulty a fakulty elektrotechnické. Ajťáci jsou zřejmě mnohem lepší. U těchto tří fakult musela úroveň strašlivým způsobem poklesnout.

Jan
Jan
20. 2. 2018 12:05

Troufám si tvrdit, že pokud řemeslník umí, je kvalitní a spolehlivý, tak si dokáže vydělat i daleko více než spousta nekvalitních vysokoškolsky vzdělaných lidí. Titul z Vás totiž odborníka a kvalitního člověka rozhodně neudělá. Co by si asi ten právník, doktor či jiný vzdělanec počal bez kvalitního automechanika, pekaře, kuchaře a já nevím koho dalšího. Za každého by měla vždy hovořit kvalita odvedené práce a nikoli, titul před a za jménem.

veka
veka
20. 2. 2018 13:39
Reply to  Jan

zde ovšem nejde o peníze. Děti jsou líné a rodiče je v tom podporují

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 07:52
Reply to  veka

Někdy už jsou líní i ti rodiče.. bohužel.

Bumbac
Bumbac
21. 2. 2018 08:57
Reply to  Jan

Kvalitní řemeslník neznamená dobrý příjem. Mnohem častěji si vydělá víc řemeslník – kverulant, který dělá problémy a vymýšlí, jak co odfláknout.
Co by si počal vzdělanec? Musel by si postavit barák sám. Zkušenosti a znalosti pracovníků na stavbách jsou glorifikovány.
Zrovna ti lemplové, kteří nadávají všem vzdělanějším, vytváří v lidech dojem, že to bez nich nejde.
Řemeslníky na stavbě by vesele dokázali zastoupit architekti, projektanti, stavbyvedoucí a dozoři.
Konstruktér si taky může k CNC stoupnout.
Kdo by zastoupil je? Přitom jejich pracovní podmínky jsou mnohdy horší než u těch řemeslníků.
Kamarád VŠ, na kterém stojí firma, manuálně zručný, technicky zdatný, obchodně zdatný, jazykově vybavený dostával prvních pár let menší plat než dělníci. Bez šance na přidání odešel. Více než rok ta firma bezúspěšně někoho hledala. Pak opět našla ho, akorát za mnohem vyšší plat 😀
Ale jo, je to vzdělanec, který se jen zašívá…..

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 07:51
Reply to  Bumbac

Potom tedy hurá zpátky na stromy, neboť projektanti budou automechaniky, architekti stavaři, atd., atd. Někdo má nadání na tvorbu v rukách a někdo v hlavě. Nevím, proč se neustále soupeří o to, co je důležitější. Pointa je spolupráce 🙂 Vážím si stejně voňavého dobrého chleba i zajímavě naspané knihy. Stále by mělo platit „ševče, drž se svého kopyta“ 😉

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 12:44
Reply to  Kateřina

Pointa je ta, že ČR je největší manuálovna v Evropě, a těch architektů, projektantů, a vývojářů se nedostává. Proto se v ČR produkuje převážně to, cvo někdo jiný vymyslí. A je spousta lidí, kteří si v tomto stavu lebedí, a myslí si, že to je cesta k prosperitě..

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 13:51
Reply to  Darth Plagueis

Zeptám se jinak, kde vyrábí to, co vymyslíte vy, kdo Vám platí za Váš projekt – český-zahraniční investor? Kéž byste měl pravdu a my skutečně byli největší výrobci v Evropě. Obávám se ovšem, že jediné, čeho se to hlavně týká, jsou právě ty montovny. A jak víme, tam to není o tom, kde jsou jednotlivé komponenty vyrobeny, ale kde probíhá finální montáž. A montáž má k výrobě jako takové, dle mého, skutečně daleko. Když si smontuju skříň neznamená, že ji zvládnu i vyrobit 🙂 Výrobních závodů u nás postupně ubývá a to je dle mého škoda především z dlouhodobého hlediska.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 16:34
Reply to  Kateřina

To, co nyní dělám, se staví ve východním Polsku, investor je největší výrobce velkoplošného deskového materiálu na bázi dřeva na světě, a neplatí mne ani český -zahraniční investor – zákazník, – u kterého jsem v režimu kontraktora – – ale Rakouské GmbH, většina firme, které se na tomto podílí jsou polské, německé, slovenské, a jen menší část jsou české. A co se týče engineeringu, tak projekční dubdodávky – polský strukturální amalytik potrubí, madarští a rakouští statici ocelových konstrukcí, a polští projektanti stavební části – jeden český kolega konstruoval výměníky, a další detailoval buben sušárny. Já jsem hlavní inženýr projektu, vytvářím jednotlivé task formulation – projektové úkoly,, zadávám ty jednotlivé projekční a konstrukční subdodávky, technické požadavky na nakupovaná zařízení, a celé to přebírám a kontroluji. Takže vytvářím technické návrhy, a jsem něco jako „technologický architekt“. Ano, ČR je opravdu největší manuální montovnou v Evropě, a vyrábí se tu to, co se nedá dost dobře zautomatizovat. Pravda, ČR šlape na paty Slovensko, které je na tom obdobně, a je velká šance, že roli Česka převezmou Rumuni. A že víte, že rozhodující je to, kde probíhá finální montáž? Ani to není podstatné. Viz téměž vše, co se dělá v Číně. Podstatné je to, kde se to vymyslí, vyvine, zkonstruuje, kde se na to najde zákazník, kdo to zafinancuje, a kdo tomu dává ten punc kvality, kterému se říká značka. Kde se utáhnou poslední šrouby, tak na tom opravdu nezáleží, tomu věřte. Pravda, shodou okolností se třeba v ČR vyrobí zařízení, tedy přesněji řečeno, ČR dodá vyráběcí práce, odveze se to do Německa, tam se na to nastřííká logo, a prodá se to o 50 procent dál. Takže tady se to vyrobí za nákladovou cenu, rovná se zisk je tíéměř nula, odveze do Německa, a tam se ten zisk teprve realizuje. Pokud bude ještě další přestávka na Kypru, kde se do toho nahraje sw, tak ten zisk je ještě větší, porotože na Kypru jsou nízké korporátní daně. A opravdu se nenechte mýlit, dodávání výrobních a montážních prací je skoro totéž, největší svařovnou v Evropě je Rumunsko, a že by to bylo nějaké terno, tak to asi ne. Zkuste se popídit po tom, jak to funguje ve Švédsku, kterých je méně, než čechů – ve Švédsku je řada globálně úspěšných korporací, namátkou ABB. Electrolux, Sandvik, Husqarna, Saab, Scania, Volvo, Ericksson, Treleborg, Brux, nebo třeba i Skanska, a tyto všechny jsou nositelé know-how, a mají filiálky po celém světě. Opravdu to není o tom, že by Švédi sami oklofávali CNCčky kusy železa, a utahovali šrouby. To přenechávají čínanům, nebo Čechům. A víte, na čem je založen ten sociální model švédské společnosti? Na tom, že na tom technologickém rozvoji participují široké vrstvy populace, a aby toto mohli dělat, musí být technicky zdatní. Problém je, že představa technické zdatnosti v ČR rovná se schopnost utahovat fitinky, natahovat dráty, či obsluhovat obráběcí stroje. Prostě ní důležité, kde se co vyrábí, ale kdo je držitel know-how. A toho s hromadou manuálů z učilišt nedocílíte.

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 18:20
Reply to  Darth Plagueis

Obávám se, že není vyloučeno, že se v budoucnu setkáme, tudíž končím tuto diskuzi, abyste se pak nemusel červenat, až zjistíte, že před Vámi stojí „perlička či teta“.. to jsou ty lepší varianty 😀 Ať se dílo daří a ano, já vím, vy mě nic pěkného nepřejete, nevadí. Nějak se s tím vyrovnám 😉

Radkus
Radkus
20. 2. 2018 12:22

Na řemeslníky se hlavně lidé z managementu dívají jako na něco do čeho náhodou šlápli na cestě a teď se toho nedokážou zbavit. Veřejně sice tlachají něco jiného, ale stačí se jen podívat za jakých podmínek tyto lidi zaměstnávají. Pokud máte alespoň tu pitomou maturitu a jste někde v kanclu, tak jste bráni více jako lidi, než když někde „házíte lopatou“. Tohle bohužel mám i z vlastní zkušenosti.
Dnes dělám technologa ve strojírenství, ale ještě před necelými deseti lety jsem „skákal po stroji“. Vstanout o půl páté ráno, makat 10-12 hodin denně včetně víkendů. 300hodin měsíčně byla běžná pracovní doba. V létě na hale 50 stupňů v zimě tak 5, neustálá buzerace hraničící se šikanou, neustálé hledání důvodů za co by mi mohli strhnot prémie. To vše za cca 20tis. čistého.
No a dnes mám volnou pracovní dobu, přijdu si až se „vyspinkám“, oddělám si svých 7,5 hodiny a jdu domů. Pokud zůstanu v práci déle, tak si to pak v průběhu měsíce vyberu. Šéf se se mnou baví, jako se sobě rovným. No a za to kolem 25tis. čistého. Takže dokud se s manuálně pracujícími nezačne jednat jako s lidma a ne jako s odpadem, tak na tom ani školy nic nezmění.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:42
Reply to  Radkus

Jistě, tomu se nesmíte divit, pokud zde dělnická třída 40 let budovala třídní apartheid, a vedla ten svůj zhovadilý třídní boj proti všem, kdož k té dělnické třídě nepatřil, a v terminální fázi vedla ten svůj zhovadilý třídní boj proti inteligenci, zejména technické. Můžete si také sednout k prknu, chopit se tuštizny, a nějaké to strojní zařízení vymyslet, a zkonstruovat. To je ovšem pro Vás podřadná práce, že? A pokud není, tak PROČ to neděláte? PROČ to v obecně v ČR skoro nikdo nedělá?

Jura
Jura
20. 2. 2018 19:54
Reply to  Darth Plagueis

Dyk..von vědec…????

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 12:03
Reply to  Jura

Dyk Dylina, Dygytalky, Syskoteka, jsou vyjmenovaná slova po D jistého etnika 🙂

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:03
Reply to  Darth Plagueis

Pane či paní dělnická třída a podobné termíny používali komunisté aby obhájili svou ,,myšlenku“ pracujícího a politicky angažovaného dělníka! Už s. Milouš Jakeš si stěžoval ve své slavné řeči, že v KSČ není moc dělníků a rolníků, zato je tam přebytek tzv. ,,pracující inteligence“! Tak pokud máte pocit že ,,třídní apartheid“ budovali dělníci tak to jste na omylu. Vynalezl ho židovský, sifilidou a vzděláním postižený ,,intelektuál“ Karel Marx. Budovali ho ,,salonní“ komunisté jako Uljanov a do definitivní dokonalosti toto přivedli Merklová a Babiš! Mimochodem opět lidé s vysokou školou!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 12:08
Reply to  Josef

No, myslím, že daleko větší pohromou pro lidstvo byl čalouník Hitler, lapka bez Kvalifikace Gottwald, negramotný zemědělec Pl Pot, negramotný zemědělc Mao-ce tung, v ČR Truhlář Gottwald, kameník Novotný, profesionální dělnický tlučhuba zápotocký, a další 🙂 Marx nikomu nic neudělal, to je pouze autor několika literárních děl, které se chytla dělnická třída 🙂 Třídní apartheid v ČR zcela prokazatelně zavedl Gotwald, Zápotocký, a další členové dělnické galerky. Babišovi to opět naházela povětšinou dělnická třída, a stejně jako Merkelová, patřil k PŘEDVOJI dělnické třídy- KSČ. Tarifní mzdovou soustavu ZEUMS nevytvořil ani Marx, ani Babiš, ani Merkelová, vy hloupý a stupidní lháři.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 13:28
Reply to  Josef

Ano, a typickými pracujícími inteligenty byli zrovna Jakeš, Indra či Bilak 🙂 Krom toho, ten projev je dostupnýá na Youtube, a Vaše tvrzení tam nenzaznívá – čili lžete.

Radkus
Radkus
21. 2. 2018 08:53
Reply to  Darth Plagueis

Buďto jsem zcela nepochopil Vaše myšlenkové pochody, nebo tady pletete
jabka s banány.
Kde jste vyčetl, že je pro mne např. konstrukce zařízení podřadná práce?
A proč to nedělám? Ona to není sranda, není to jako si doma nakreslit boudu pro psa. I relativně jednoduchá konstrukce vyžaduje dosti složité výpočty a obrovské znalosti norem o jakých většinou ani nadřízeni těch konstruktérů nemají ani ponětí.
Nemám schopnost jen tak z fleku vymýšlet složitá zařízení. Nestydím se za to. Není to pro každého.
Z tohoto důvodu to většina nedělá. Mnoho z těch co by na to měli to nedělá. Je totiž mnohem jednodušší vystudovat humanitní obor a pak někde dělat PR nebo HR za stejné nebo i vyšší peníze s téměř nulovou možností udělat fatální chybu, která může stát i lidské životy.
Já si vážím každé práce, která se dělá poctivě a je jedno jestli se jedná o uklízečku, nebo lékaře.
Jen je podle mne tento trend převzdělávání cestou do pekel.
A i přesto budu samozřejmě své dítě tlačit do toho aby pokud možno vystudovalo VŠ a to ikdyž by mu třeba více „sedělo“ dělat například prodavačku, protože když bude mít titul, tak s ním poté bude v životě zacházeno více jako s člověkem, bude mít lepší pracovní podmínky a vydělá si mnohem více za mnohem méně práce.
(A jen tak mimochodem, sednout za prkno s tužkou je již více jak 15 let mimo mísu, dnes už se pro konstrukci používají 3D programy, ve kterých dělám také, protože se bez toho již nedá obejít)

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 12:02
Reply to  Radkus

Jednoduše, protože kromě posledního příspěvku jste slovo konstrukce- konstruktér vůbe nepoužil = touto prací opovrhujete = nestojí vám za slovo 🙂 Když to může dělat takový hlupák a ignorant, jako já, tak proč ne vy, takový pracant a úderník???? Nevykládejte mi o něčem, o čem nemáte ani ánung, já se projektováním a konstrukcí technologických zařízení živím přes 1/4 století 🙂 A když to není pro každého, tak jak vysvětlíte to, že před 1989 měla uklízečka vagonů stejné peníze, jako inženýrka s 25 lety praxe, kterou čerstve povýšili na vedoucí projekce? Budete tady vřískat, jak jsou manuálové nedocenění? Když šly za stejníé peníze uklízet vagony, a projektoivat přehrady, tak logicky vzato, projektovat přehrady může kdokoli, kdo umí uklízet vagony. Píši něco špatně? Ano, a ty 3D programy obvykle stojí stovky tisíc Kč (Catia Unigraphics, Creo, Tekla Structures, nebo alespoň 250 tis – Solidworks, Inventor) A to byste vřískal, že nemůžete konstruovat, protože 3D CAD systémy jsou drahé. Takže jsem Vám doporučil prkno. A spolehněte se, že já pokud něco budu navrhovat, tak si to nabastlím třeba klackem do písku, akorát, že mi to bude díéle trvat, a prototyp se bude více předělávat. Takže to jde.

daf
daf
20. 2. 2018 12:26

Ale vždyť to přece tady chtějí firmy které zaměstnávají lidi. Inzerát jen tak namátkou: Hledáme skladníka,řidiče VZV.Požadavek středoškolské,popř.vysokoškolské vzdělání,angličtina nutná,němčina výhodou,třísměnný provoz,nástupní mzda 13000,-Kč hrubého (po zapracování až 15000,-Kč).
Může mě někdo říct,proč je na skladníka požadavek jako na atomového fyzika a plat jako na otroka??
Takže pokud se na to místo budete hlásit „jen“ jako vyučený (čímkoliv),tak už jste v jejich očích Jouda,co nesplňuje podmínky jejich zadání.
Čest práci.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:45
Reply to  daf

Ten Plat naopak tomu atomovému fyzikovi odpovídá, vy truhlíku. Zjistěte si, jak jsou placeni vědečtí pracovníci, aby se dostal vědec na polovinu hornickéhoi platu, na to musel Profesor Wichterle vynaleznout silon a kontaktní čočky. Vyučený, rovná se s dělnickou přípravkou, především značí kverulanta, lempla potížistu, zašíváka, a potížistu. Zejména u kategorie 50 +.

Jura
Jura
20. 2. 2018 19:56
Reply to  Darth Plagueis

Až Vám bude 50+…poznáte.Chi,chi …vědec

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:53
Reply to  Jura

Mne je 50+, o nabídky na práci nouzi nemám.

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:50
Reply to  Jura

Myslím, že uchazeči o zaměstnání 50+ v dnešní době nejsou diskriminováni. Zaměstnavatelé berou všechno, hlavně aby chtěli pracovat.

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:12
Reply to  Darth Plagueis

Lemplové se bohužel obvykle prokazují bud´ doktoráty nebo státem vydanou legitimací. Pan Wichterle je bohužel jeden z mála českých vědců který jen nezkoumal, ale i tvořil a vynalézal! Dnes je spíše zvykem studovat humanitní obory, hlavně proto že mnozí odmaturovali bez matematiky, jen pro onen titul tzv. do ,,kanclu“!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 19:34
Reply to  Josef

Hm, doktorát mají v ČR všichni lékaři. To jsou dle Vašich slov lemplové, tedy lidé, kteří se dobře a pilně učili. To mátepoměkud zmatený výklad slova lempl. Pan Profesor Wichterle tvořil především z vlastních pohnutek, a zcela prokazatelně i ve vlastní režiji, viz ten čočkostroj z Merkura. Takže to bylo spíše Vám bolševické dělnické třídě navzdory. A ano, maturita z matematiky se zrušila na gymnáziích, ale už před rokem 1989 – zhruba v roce 1982, kdy byl na výběr mezi matematikou, a ZVOP. Psk se po 1989 ten ZVOP zrušil, ale povinná maturita z Ma se nevrátila. Tak tu máme hafo ratolestí dělnického původu, kteří jsou vyučeni na bakaláře, nebo humanoida – obvykle ženského pohlaví.

Jirka
Jirka
20. 2. 2018 12:29

Trošku odbočím, ve věku kdy se člověk rozhoduje co chce dělat v tom obvykle ještě nemá naprosto jasno a vysoké procento lidí kteří mají vysokou byly více méně nasměrováni rodiči, ale nemyslím že je to vždy uplně špatně, ono kdo chce být ve 14 letech zubař přitom je to potřebné a prestižní povolání. Osobně jsem jen vyučený a patřím do generace kde se tak njak předpokládalo že chlap musí umět více méně všechno, takže v dnešní době nouzi o práci nemám a kdybych chtěl měnit přes pracák fakt nemusim.

Ivo
Ivo
20. 2. 2018 12:41

Jen s velmi malou nadsázkou – za vším jsou peníze. Pro volbu povolání je spousty kritérií, ale jedno mají na mysli všichni zodpovědní rodiče – chtějí, aby jejich dítě bylo v dospělém věku finančně dobře zabezpečeno. Pokud by byl průměrný plat (měsíční i hodinový) řemeslníka dlouhodobě alespoň „skoro“ stejný jako právníka, lékaře, politika, pracovníka středního či vyššího managementu apod., pro většinu rodičů by ubyl jeden z hlavních důvodů, proč chtějí, aby jejich děti co nejvíce studovaly. Dnes téměř všude platí úměra – čím vyšší stupeň vzdělání, tím vyšší celoživotní výdělek. Výuční list je na žebříčku dosažených úrovní vzdělání příliš nízko. Nenechme se zmást, když si řemeslník řekne o několik set Kč na hodinu. To není jeho mzda – pokud podniká legálně, z tohoto celkového příjmu je jeho čistý hodinový příjem málokdy přes jedno sto Kč …
Jinými slovy systém „tlačí“ k tomu, aby řemeslníci měli nízký plat a proto je předurčeno, že tento druh práce vždy budou vykonávat jedinci, kteří nemají studijní předpoklady (čest všem výjimkám – „srdcařům“) …
Znám jen dvě cesty jak docílit zvýšeného počtu řemeslníků – zvýšit jim příjmy nebo regulovat trh se vzděláním a direktivně snížit možnosti studovat (nekompromisně omezit počet studentů na gymnáziích, VOŠ a VŠ atd.).

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:21
Reply to  Ivo

On by to asi nebyl problém pokud by se snížily počty studujících VŠ, například vyšší náročností na přijetí ke studiu, testy na přítomnost THC by též mnoho ,,studentů“ neprošlo a celkovou pomocí by mohlo být školné!

jaja
jaja
21. 2. 2018 09:08
Reply to  Josef

a ty testy na thc teď myslíte na vš nebo na těch učilištích?? to by tam asi opravdu studentů ubylo 🙂 a pokud byste ještě zpřísnil přijímání na VŠ, tak by bylo jako vysokoškoláků míň? nebo by tam lidi z učilišť neměli šanci vůbec se dostat? nebo jaký by to mělo dopad, to co navrhujete?

Kateřina
Kateřina
22. 2. 2018 07:56
Reply to  Josef

Hmm, hlavně, aby se testy netýkaly kantorů, profesorů a přednášejících. Nová doba, sám sobě učitelem 😀 Omlouvám se, ta představa mě pobavila 😀

pelli
pelli
20. 2. 2018 13:08

Je to jednoduché- dělat se většině lidí nechce !

pelli
pelli
20. 2. 2018 13:09

Lidem se nechce dělat !

jaja
jaja
21. 2. 2018 09:08
Reply to  pelli

podle sebe soudím tebe..

Marta
Marta
20. 2. 2018 13:21

Tak na rozdíl od autorky si kromě lékařů těch dále jmenovaných nevážím. Je to něco v tom smyslu „neber úplatky, neber úplatky…“ A pokud bude u nás manuální práce znevažována, tak podle toho budou vypadat i absolventi učilišť. Právníkovi vysolíme bez mrknutí třeba 10 000 za blbost, kterou někde opsal a zaktualizoval pouze naším jménem a například švadleně se při placení za šaty cukáme nad pětistovkou. Ona je opravdu vyrobila a dokonce bez nějaké tupé aplikace v mobilu…

Hetta
Hetta
20. 2. 2018 15:41
Reply to  Marta

Naprosto souhlasím s tím, že je manuální práce podceněná – viz můj předchozí příspěvek. Vím to, protože předu, tkám a dělám další ruční práce, vím kolik času to potřebuje. Jenže zjednodušení že právníkovi vysolíš 10.000,- za blbost je také zjednodušení. Pokud to byl advokát, odpovídá za to, že je to správně, platí vysoké poplatky komoře a pojistky, pokud by někdo od něj vymáhal náhradu škody. Narozdíl od švadleny musel déle studovat a musí i o škole studovat nové zákony a vyhlášky a jejich výklad a očekává se od něj, že všechno ví. Pokud to nebyl advokát, tedy profesně organizovaný právník, tak zákazník sice má levnější službu, ale riskuje, stejně jako riskuje ten, kdo se místo na chirurga při zápalu slepého střeva obrátí na zaříkávače. A další strana této profese – každý si myslí, že ústní rada přece není problém, vždyť jde jen o to říci pár vět, to není námaha. Ale i to je služba, na kterou bylo třeba se znalost naučit, taky nejdete ke kadeřnici s tím, ať vás jen přičísne, vždyď to není přece žádný velký úkon.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:49
Reply to  Hetta

Manuální práce je podhodnocená? A proč je tedy ČR montovnou, a pokud sem někdo přijde ze zahraničí, tak jsou to obvykle právcě ti manuálové? Proč je ČR montovna? No, protože všichni by chtěli dělat nenáročnou práci, a skončí jako ti nekvalifikovaní manuálové, a tu opravdu kvalifikovanou – tedy to, co se vyrábí, také vymýšlet, vyvíjet, projektovat a konstruovat, do toho se nikomu nechce. Níápověda: Strojní fakultu ČVUT končí zhruba každý rok polovina absolventů, co před rokem 1989. To moc o zájmu o to, dělat kvalifikovanou práci nenasvědčuje.

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:28
Reply to  Darth Plagueis

A zároven´ to ukazuje na ,,přetlak“ studentů filosoficko-politických ,,věd“!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:50
Reply to  Josef

Jisatě, ape přiznejme si, že tito absolventi humanitních studií mají obvykle dělnický původ – viz článek, že 🙂 Pálíte do vlastních řad, truhlíku.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:39
Reply to  Marta

Nepřekvapuje, že si jakožto členka dělnické galerky nevážíte programátorů, učitelů, lékařů, projektantů, konstruktérů, vědců a dalších, když Vás na bolševickém učnáku – dělnické přípravce učili, že je to Váš třídní nepřítel. Zatímco řemeslníkovi vysolíte tisícovku za zašroubování 4 šroubů, a připadá Vám to normální, že? Proč si to neopíšete sama, když je to tak jednoduché?

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:26
Reply to  Darth Plagueis

Nikdo Vás nenutí platit za zašroubování 4 šroubů platit 1000kč. Klidně si ten záchod instalujte SAMI! Vy absolovente multikulturního a jinak jistě užitečného vzdělání 😉

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:49
Reply to  Josef

Jsem inženýr strojař, s jednou VŠ místní a jednou zahraniční. A to WC si opravdu klidně namontuju sám, a melouchářského pučmidráta k tomu vůbec nepotřebuju. Mimochodem, 120 čtverečních metrů obkladů a dlažeb v koupelně, na VC, kuchyni ap ředsíni, mi dělal absolvent slovenského gymnázia 🙂 Vy nulo s praslovanským učnákem, kterého když vykopnou, je smluvní partner úřadu práce.

turner
turner
21. 2. 2018 23:10
Reply to  Darth Plagueis

Čím více čtu tvé příspěvky zjišťuji, jak jsi zamindrákovaný „pučmidrát“ inženýrskej, denně se potkávam s ing. a jinými študovanými lidmi a mohu ti říci, že dva z deseti jsou fundovaní, inteligentní, odborně vzděláni atd. Za totáče jsi musel být hodně velká nula, zda-li jsi 50+ a máš takové názory jaké máš. Pokud ti dělal absolvent sl.gymnázia koupelnu, jen to o tobě něco vypovídá – že jsi chudák a nemůžeš si dovolit kvalitního českého řemeslníka a šaháš po nekvalifikované síle. Ha ha ha….Končím se čtením, diskuze, protože ty jsi fakt eso…….Prosíme, komentujte články na našich stránkách nebo příspěvky jiných diskutujících slušně. Respektujte důstojnost druhých a jejich názor.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 16:58
Reply to  turner

Už jednou jsem Vám psal, abyste mi netykal. VŠ jsem dostudoval v roce 1992, a mezitím jsem rok pracoval. Ano, za totáče, kdy byla nástuponí mzda inženýra, nebo lékaře 1850 Kč Brutto, v roce 1987, a středoškoláka ještě méně, to bylo pro techniky naprosto zoufalé. Ano, za totáče byli všichni inženýři a lékaři velké nuly, dnes se to otočilo. To víte, už nejsou zadrátovaný hranice, a vy manuální špindírové nemáte za sebou bolševiky a dílenské výbory. -vlasně, když o tom přemýšlím, a vy mne v tom utvrzujete, dělník, a bolševik je v českém podání jedno a totéž. 🙂 Pravda, byly doby, kdy jsem za rok a třičtvrtě ne vydělal, ale ušetřil malinko přes 100 000 USD (v té době byl USD přes 30 kaček), koupil osmnáctileté přítelkyni Corvette, ale člověk dělá i jiný blbosti 🙂 Ale k tomu prvnímu: Já se většinou setkávám s VŠ, kteří jsou vysoce technicky zdatní, i když pravda, řada z nich nejsou češi. I já mám občanství ČR teprve od února 1993. Kontrakt na koupelnu jsem měl s renomovanou s.r.o. která dělá stovky koupelen ročně pro řadu velkých developerů. majitel které mi na toto udělal prakticky za cenu materiálu, ale s pětiprocentním DPH (rok 2008 – fakturováno konec 2007) protože já jsem mu obratem o to levněji prodal byt 🙂 Kupoval jsem totiž v roce 2006 podíl na domě, který obsahoval dva byty najednou. Za tržní cenu, a za hotový. Tím jsme oba optimalizovali všechny daně – včetně té z převodu nemovitosti. Takže jak vidíte, já s pučnidráty smluvně nejednám. Kvalifikace není cár papíru z nějakého praslovanského učnáku, ale schopnost odvést zadanou práci v požadovaném rozsahu. A pokud vezmete do úvahu, že tam bylo materiálu asi za 200 000 s petiprocentním DPH, a to, že jsem rok před tím kupoval dva byty najednou ,ma to vše za hotové, tak asi takový zoufalec nejsem- momentálně mám na účech sedmimístnou částku nezačínající jedničkou 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 18:03
Reply to  turner

A další, smiřte se s tím, že gymnázium je zakončené maturitou, a jdou na něj ti s nejlepším prospěchem. Na učiliště, obzvláště ta stavební, naopak ti s nejhorším.Tudíž, gymnázium je o level výše než střední odborné učiliště. A i co se týče té odbornosti, tak před 1989 měl každej gympl ZVOP, takže gymnázium mělo spíše charakter odborného lycea, pokud se z toho ZVOPu maturovalo. Já tedy mám gympl zaměřený na programování, tehdy byla dva v ČR, ten druhý byla na Arabské v Praze, kde třeba o dva roky níže studoval bývalý guvernér ČNB Ing. Singer, kterého znám osobně 🙂 Znám řadu lidí pouze s gymplem, kteří sedm let po škole vydělávali trojnásobek tehdejší průměrné mzdy jako programátoři, a to byli v zaměstnaneckém poměru. Jako OSVČ by samozřejmě měli více. To, že mi koupelnu dělal slovenský gymnazista, naopak svědčí o otřesné úrovni zdejších učnáků a absolventů těchto. Protože jak píši, dělal to nejlepší z těch lidí, která měla ta firma k dispozici, a ta koupelna se také ocitla v referencích toho s.r.o. docela vysoko. Ten návrh jsem si pochopitelně dělal sám, a byl poplatný té době – rok 2007.

Hetta
Hetta
20. 2. 2018 13:22

Já si myslím, že neúcta k manuální práci začíná už tím, že nejsme ochotni akceptovat odpovídající cenu takové práce. Zejména to je vidět u těch, které převážně dělají ženy – pletení, šití, tkaní, předení apod. Někdy výrobci nabízejí své výrobky za cenu, kde hodinová mzda odpovídá cca částce 20,- Kč, a to nejsou zohledněny povinné odvody, a přitom se setkávají s reakcemi jako „to si udělám sama a levněji“ – ne neudělá, nemá za sebou zkušenosti, technické a materiální zázemí a také tvůrčí invenci, nebo „to je krásné ale příliš drahé“. Tohle popravdě není o moc lepší ani mimo naši republiku, alespoň to vyplývá z diskusí v anglosaských forech.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:53
Reply to  Hetta

Co je prosím pěkně ta „odpovídající cena“????? Trojnásobe kzdy nastupujícího lékaře, nebo učitele? Ve které zemi si myslíte, že se krom ČR dostane prodavačka v supermarketu na takové královské podmínky, jako v v ČR, tedy na 75 a více procent nástupní mzdy lékaře, nebo učitele? Země, které jsou založeny na nekvalifikované manuální práci, tak v těch jsou mnohem vyšší rozdíly, mezi kvalifikovanou a nekvalifikovanou prací.

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:41
Reply to  Darth Plagueis

Přestan´te užívat drogy nebo to co zobete! Vyučený člověk nastupuje s tzv. dluhem za vzdělání cca ve výši 600000kč. Toto je schopen odvést na daních za přibližně za 5 let po jeho ukončení, přičemž dále již stát žije z jeho odvodů. Člověk s VS humanitního směru nastupující do státní správy nejen že tento ,,dluh“ společnosti nevrátí, ale jeho další kariéra vyžaduje aby další peníze z těchto odvodů!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:46
Reply to  Josef

Ach tak, takže vyuční list stojí společnost 60 000, a VŠ studium, které zdaleka není tak materiálně náročné, stojí 3,3 mil? Kam na ty hovadiny chodíte? Školský normativ na jednoho učně byl před 15 lety asi 46 000 ročně, dnes to bude minimálně o polovinu více- tedy minimálně 70 000 ročně. Což je při tříletém učnáku minimálně 210 000 Kč. Gymnázia mají ten školský normativ na rok nižší. Absoilventi humanitního směru mají obvykle za rodiče příslušníky dělnické třídy, protože děti inženýrů, lékařů a učitelů, obvykle právě jsou na ty technické, lékařské a pedagogické fakulty. Takže si zamětte před svým dělnickým chlívem. a vedte své Spratky k tomu, aby se nešly vyučit na bakjaláře nebo humanoida. Mimochodem, Jen na DPH z mé práce, jde jde za mne státu okolo 26 000 Kč měsíčně, plus dan z příjmů. Takže tak, truhlíku. Montovny plné manuálů mají obvykle danové prázdniny.

jaja
jaja
21. 2. 2018 09:12
Reply to  Hetta

zrovna v tom vašem oboru.. pokud se nabízí oblečení levnější (made in china atd.) tak holt vezmem to levnější.. tak je to tady u nás nastaveno, nebo ne?

Robbie Williams
Robbie Williams
20. 2. 2018 13:33

Samozřejmě!Pokud si zedník nebo kdokoli jiný co vytváří fyzické usilí a dělá rukama nevydělá za hodinu práce ani to co prodavačka v obchodě,nebo kancelářská krysa,tak je logické že to nikdo nechce dělat!Je to nechutné a absurdní aby tito lidé měli takto nízké platy ! Podívejte se na starou ohranou písničku na západ za kolik dělají lídé tam!A to se nebavím o dietách které tvoří někdy i více než si člověk v ČR vydělá za den!To je ta absurdnost.Pokud si vydělám stejně nebo více než zedník nebo ten kdo bouchá rukama,tak logicky to dělat nepujdu a radeji pujdu do tepla a klidu do kanclu!!Jak je vubec mozne ze v dnesni dobe si lide vydelavaji realne stejne jako pred 15.lety !!!! Vzdyt realna hodinova mzda je prakticky permanentě zamražená!Ceny služeb energií nájmů,jídla atd přitom stoupi o stovky procent!!!!!Pokud se toto nezmění budeme žít dále v tomto Českém hnusu !!!!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:58

Tou kancelářskou krysou rozumíte třeba toho, kdo tu stavbu projektoval, nebo kdo konsstruovasl nějaké HI-TECH technologické zařízení, kalibru obráběcího stroje? Zedník a prodavačka mají společné to, že jde o samé kvalifikační dno, na které stačí učnák. A co se týče toho západu, tak to byli právě ti manuální pracovníci, včele s předvojem dělnické třída – KSČ, kdo tu 40 let budoval třídní apartheid, a kteří na ten západ mířili raketami s atomovými hlavicemi. Ano, můžete jít v klidu do kanclu třeba konstruovat automatizované výrobní linky pro automobilky, projektovat, technologické celky, nebo vyvíjet pokročilé počítačové řízení technologických procesů. Je otázkou, zda na to budete stačit. To, ýe sdi lidé vydělávají stejně, jako před 15 lety, je lež, průměrná mzda vzrostla skoro dvojnásobně. A pokud těm manuálům ne, pak zřejmě byli přeplacení, a nyní se to narovnává.

Jura
Jura
20. 2. 2018 20:04
Reply to  Darth Plagueis

Človíčku,jak čtu Vaše názory,tak se začínám bát.Konstruktérů,bylo za dob první republiky také dost,ale kvalitních jako šafránů. To je dar….a žádná škola tomu nepomůže. Je na to krásné rčení: To je samej inženýr a hovno.
Každý může dělat co chce…když na to má a je mu dáno.Jestli patříte k těm co jim bylo dáno? ,buďte štasten…,ale jen hlupák se povyšuje nad ty,kterým dáno nebylo. Pěkný večer lide český.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:39
Reply to  Jura

Ano, to je pravda, proto je dělnická třída vyhubila, že 🙂 Ano, jen hlupák se povyšuzje nad ostatní. Kdo tu prolhašoval – Já jsem horník (zedník) kdo je víc? No, dělnická třídy, vy truhlíku. A kde máte nějaké potvrzení toho, že tito se svých postojů vzdali, tudíž alespoň 20 lek vykřikovali, „Já horník nejsem více, než ostatní“?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 19:37
Reply to  Jura

Bohužel, píšete něco, co není v koincidenci s realitou. Už dobré dvě dekády více inženýrů strojařů odchíází do penze, než nově přichází ze škol. A to se vůbec nebavím o tom, že řada z nich navíc po pár letech odchází do zahraničí.

Josef
Josef
21. 2. 2018 08:07
Reply to  Darth Plagueis

Na vývoji lidstva mají větší zásluhy lidé jako Josef Božek a např. Hans Ledwinka, než všichni Bertíci Einsteinové! A toto je fakt nehledě k tomu že dům postaví každý zedník i bez výkresu!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:36
Reply to  Josef

Jistě, Josef Božek, i Hans Ledwinka, byli inženýři, kteří vyvinuli a zkonstruovali nový výrobek, stejně jako Darth_Plagueis. Vaše lži, že zedník postaví výškovou budovu, nebo tovární halu rovná se dům bez výkresu, je ukázka domýšlivosti zdejší praslovanské dělnické spodiny.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:31

Ano, podívejte se, za kolik pracují na západ od hranic ČR,ale TI KVALIFIKOVANÍ oproti tamějším nekvalifikovaným. Budete dost nemile překvapen. V prudce expandujících ekonomikách, a třeba v GB či USA jsou ty rozdíly ještě vyšší. Proto odsud ti altáci, lékaři, a strojní a elektroinženýři odchází, na rozdíl od těch manuálů. Proto jste montovnou, truhlíku.

Josef
Josef
21. 2. 2018 07:55
Reply to  Darth Plagueis

Expandující ekonomika USA a GB, jen tyto slova mne utvrzují v tom že víte o ekonomii asi tolik jako o životě. A to jest nic. A ,,altáci“ počítám jsou lidé budující altány nebo snad ne? A ti další také odcházejí s dluhem k této společnosti která je nechala studovat zdarma! Každý z výše jmenovaných dluží státu minimálně 3300000kč! Tak ,,neexponujte“ své názory ,,utlačovaného“ vzdělance bez trochy sebekritiky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:33
Reply to  Josef

Vy neumíte číst, že? Já jsem psal cituji : Expandující ekonomika A ekonomika GB či USA. Z toho jaksi nevyplývá, že jsem napsal, že USA či GB ekonomika expanduje – což když o tom tak přemýšlím, je tajk jako tak pravd,a protože Obě země jsou typické tím, že GB i USA firmy stavějí hromadně filiálky v zahraničí, rovná se expandují do světa. Ajtáci je jaksi slangové označení ICT odborníků vy truhlíku. A k tomu dalšímu: Nikdo nikomu nic nedluží, ti lidé vystudovali za zlomek peněz, o které jste vy, dělnická lůza včele s bolševiky okradli jejich rodiče na výplatách, a rozházeli mezi dělnickou spodinu. A to nepočítám to, že převážně dělnická lůza se podílela na provatizaci bytového fondu, které odkupovala od státu za zlomek tržní ceny, a té nastupující generaci to za mnohonásobky prodává. To když se odpoutám od faktu, že tu částku jste si vycuvcal z prstu, to je spíše to, co dlužíte vy, dělnická lůza, jakožto rozdíl mezi tržní cenou privatizovaného bytu, a čístkou, zak teou jste to odkupovali od státu. Ale budte klidný i Zeman, kterého jste si zvolili, pravil, že se musíme učit od čínanů, jak stabilizovat společnost:) To jest těm migrtantům se dají do ruky hadizny a gumizny, a těmi budou ti dotyční žehlit po hřbetě zfanatizovanou zdivočelou dělnickou ůzu,. připravenou ke skoku. HAHAHAHA!!!!!

jan podivínský
jan podivínský
20. 2. 2018 13:39

„Andrea Svobodová: Všichni tvrdí, že manuální práce je důstojná a být řemeslník je skvělé. Proč tedy každý chce, aby jeho děti studovaly?“ Myslím, že je to jednoznačné – podívejte se na plat skladníka a například lékaře. Ano i řemeslník může mít „dobré peníze“ ale jen v případě, že má firmu a pracuje „na sebe“. A každý nemá na to být podnikatel.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 18:59

Nástupní mzda lékaře a skladníka se v ČR moc neliší, a například skladník v Amazonu má více – to jenom tak naokraj.

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 07:04
Reply to  Darth Plagueis

A jaká je podle Vás perspektiva na zvýšení platu u skladníka v Amazonu a lékaře? Na kolik může dojít lékař a na kolik skladník v Amazonu?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:24

No, asi stejně velká, jako u toho skladníka. Lékař si může založit organizaci, a podnikat ve zdravotnictví, skladník si může založit logistické centrum, a podnikat v logistice. Opravdu nevím, kde máte tu drzost vůbec srovnávat lékaře se skladníkem.

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 11:49
Reply to  Darth Plagueis

Proč nemohu srovnávat lékaře se skladníkem? Proč mluvíte o drzosti (doufám, že mi to vysvětlíte)? Srovnávám ohodnocení lidí s výučním listem a s VŠ diplomem. A pokud se podíváte na můj první příspěvek, tak je tam uvedeno, že ne každý má na to být podnikatel. A srovnáte-li platy zaměstnanců ve firmě je jednoznačné, že lidé s VŠ mají platy vyšší než vyučení. A tady vidím důvod proč lidé chtějí, aby jejich děti studovaly. Nic víc nic míň.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:29

Bobši, i v tom vešlmi sociálním Německu, které sem vy rudá dělnická galerka dáváte za vzor, je nástupní mzda lékaře oproti skladníkovi zhruba dvojnásobná, přičemž ten rozdíl se zvyšuje. A to lékař v Německu nemusí aby měl nadstandardní peníze na rozdíl od toho českého odpracovat 80-100 přesčasových hodin každý měsíc. Lékaři mají výjimku ze ZP na 832 hodin, a ani to se nedodržuje. Jistě, lidéí s VŠ mají platy vyšší, ale ten rozdíl není oproti jiným zemím nikterak závratný. Zkuste se popídit třeba jak to je v těch expandujících ekonomikách, třeba Číně, či Brazílii. Toé akorát za Vás, bolševiků to bylo opačně, a nekvalifikovanej niemand s uřnákem měl více, než inženýr s praxí. A k té poslední větě: Rodiče s VŠ obvykle chtějí, aby děti studovaly to, co je baví, rodiče s učnákem zohlednují finanční stránku věci, v důsledku chamtivosti české spodiny.

Josef
Josef
21. 2. 2018 08:12
Reply to  Darth Plagueis

Ale po minimálně 3 letech a v takových podmínkách které by jste Vy NEPŘEŽIL! A lékař po ,,vyučení“ umí méně než švadlena ,,štupující“ ponožky! Nehledě k tomu že nikdo nebrání buduvat ,,kariéru“ v Amazonu i lékařům!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:22
Reply to  Josef

Bobši, já jsem participoval na těžbě ropy v Severním Atlantiku, na Aljašce, a v Karibiku. Ta poslední oblast je hnízdem hurikánů, v tý druhý jsou strašlivý ledový blizzardy, a v té první docela slušné orkánové bouře. To trošku rozbíjí tu Vaši představu omezenou srdíčkem kadibudky někde na dvorečku v pohraničí, zkonfiskovaném po 1945.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:22
Reply to  Josef

Naučte se kondicionál v mateřském jazyce, negramotný hlupáku. By jste je patvar, správně česky je byste. Et cetery. Vy máte určitě nejakou dělnickou přípravku, popřípadě VUML, že?

jaja
jaja
21. 2. 2018 09:16

Tak snad nebudeme srovnávat lékaře a skladníka.. Předpokládám, že s nějakým zdravotním problémem nepůjdete za skladníkem.. (nehledě na to, že lékařům se platí také z pojistek, takže to není, že bychom vysolili každou návštěvu lékaře několik tisíc, a že by každý lékař byl milionář že..) Lékař studuje mnoho let (v podstatě studuje celý život), pak má praxi atd. Má také obrovskou zodpovědnost a je to psychicky náročná práce. Zrovna toto bych opravdu nesrovnávala..

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 11:50
Reply to  jaja

Srovnávám jejich plat ne jejich práci (náročnost, zodpovědnost, …). Omlouvám se Vám za nesrozumitelnost mého příspěvku. Chtěl jsem říct, že lidé s VŠ mají platy vyšší než vyučení. A tady vidím důvod proč lidé chtějí, aby jejich děti studovaly. Nic víc nic míň.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:20

Jistě, ale za těm Vámi milovaných bolševiků to bylo jinak, a to se nebavíme o šmelině, kterou provozovali zejména prodavači (řeznící, zelináři) přikrádání a okrádání zákazníků (pinglové servírky) a melouchy v pracovní době – ti vámi milovaní řemeslníci. Dnes už tahle šmečka nejsou, platí se za práci, ne za třídní původ, a najednou je vše jinak, že???

jan podivínský
jan podivínský
22. 2. 2018 06:40
Reply to  Darth Plagueis

Pane Darthe Plagueisi co Vás vedlo k domněnce, že miluji bolševiky? Píši snad někde o třídním původu? Z čeho usuzujete a mě podsouváte, že mě nevyhovuje, že: „… najednou je vše jinak, že???“ ? Vypadá to jako byste mě měl za bývalého řezníka či zelináře :-). Přečetl jsem si více Vašich příspěvků. Hodně se jich netýká tématu a prezentujete v nich svoje pravdy. A máte stejnou vlastnost jako můj (už naštěstí) bývalý vedoucí – pokud nemáte argumenty do věcné diskuse napadnete a urazíte osobu diskutujícího. Viz …Vámi milovaných bolševiků…, Bobši …, negramotný hlupáku a další. Toto je úroveň dvanáctiletého puberťáka. Promiňte už na Vás reagovat nebudu.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 17:04

No, to je velmi jednoduché – pokud máte názory, jako bolševik, (viz srovnávat lékaře a skladníka) prezentujete se jako bolševik, stýská se mu po bolševikovi, kdy se většina inženýrů na dělnické platy nedostala ani po 20 letech, smrdíte jako bolševik, pak jste bolševik – držení červeného řidičáku s tímto nesouivisí 🙂

Kocdivoka
Kocdivoka
20. 2. 2018 13:51

Čtu to často. Pokud nemáš VŠ tak jsi jen lůza, která by neměla mít snad právo ani volit, natož hlasovat v možném referendu. Tím hůř, jestliže bydlíš na vesnici. To jsi navíc vesnický buran.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:01
Reply to  Kocdivoka

Jist,ě každý chvilku, tahá pilku. To je důsledek toho Vašeho zhovadilého třídního boje, který jste v terminální fázi vy dělnická třída vedli proti pracující inteligenci, když Vám ostatní třídní nepřátelé došli.

Josef
Josef
21. 2. 2018 08:17
Reply to  Darth Plagueis

Prosím řekněte dokud si troufáte tahat onu slavnou pilku. Brzy vy pracující ,,inteligente“ Vaši práci nahradí počítač, ale rukama se neuživíte! Tak co budete ,,dělat“ potom?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:19
Reply to  Josef

Mou práci asi těžko nahradí počítač, vy trumbelíne, protože i ty počítače někdo musíé naprogramovat. A počítač sám od sebe nevymyslí technologické zařízení, například automatizovanou výrobní linku, CNC obráběcí stroj, nebo zařízení na výrobu OSB desek. Pravda, uvádění do provozu ropných plošin na volném moži brzy bude out, kromě hlubokomořské ropy, a i na tom jse participoval, googlujte Transocean 🙂 Tohle všechno jsem dělal. To spíše ty CNCčka schopná vyrábět v automatizovaném režimu nahradí dělnické špindíry, chtivé třídního boje. A co dokázali bolševičtí řemeslníci, tak o tom jsem se přesvědčil, když jsem rekonstruoval svůj stopadesátimetrový byt, kde se tedy ta bolševická manuální pakáž opravdu vyvztekala. 🙂 Bobši, já se uživím kdekoli na světě, na rozdíl od českých manuálů, kteří ve většině světa dostanou zlomek toho, co v ČR, a v tom zbytku je nikdo nebude chtít, protože mají vlastních manuálů mají dost 🙂 Ale klidně si budujte ten svůj dělnický ráj, a ve finále budete schopný vyvážet akorát levný holky.

jaja
jaja
21. 2. 2018 09:24
Reply to  Kocdivoka

Mě se spíš zdá, že si člověk musí nastavit jak si sám sebe váží.. Pak už ho nemůže nic takového ani urazit.. Já si obecně šikovných lidí vážím, ať už mají ZŠ, SŠ, VŠ. To je prostě o úctě k lidem, nehledě na to, že snad na první pohled nemůžete poznat, jestli člověk školu má nebo ne 🙂 (nemluvím např.o lékařích)
Stejně tak jako já nepoznám, jakého vzdělání dosáhli všichni v téhle diskuzi (včetně mě), mluví za Vás jen Vaše komentáře..

Jarda
Jarda
20. 2. 2018 14:07

Jo manuální práce je důstojná pouze v tom případě ,když se na ni díváte..jelikož už ji provozuji skoro 40 let tak vím ,že při práci chcípají koně….tj .dělníků co chcíplo za múj život je asi tak stonásobně více než uředníků,a počet let strávených v důchodu jestli se ho ovšem dožijete také nebude žádná hitparáda..a to jsem se ještě nevyjádřil k úrazům…v kanclu si můžete tak maximálně vypíchnout oko tužkou

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:03
Reply to  Jarda

Dělník není profesní kategorie, ale třídní – dělník je v podstatě účastník dělnického hnutí, a činností tohoto není práce, ale třídní boj a v každém, kdo k dělnické třídě neplatí, vidí třídního nepřítele. Vy jste tohoto pregantní ukázkou.

Josef
Josef
21. 2. 2018 08:22
Reply to  Darth Plagueis

A vy jste ukázkou ,,vzdělaného“ bojovníka za nadřazenost ,,pracující inteligence“! Pohovor mezi ,,čtyřma očima“ asi též nejspíše odmítnete co? Rád Vás přesvědčím že jste nafoukaný, hloupý a zbytečný ,,škrabák“!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:13
Reply to  Josef

Nadřazenost je modus operandi dělnické třídy, viz hesla, která se učila na učilištích – Já jsem horník, kdo je víc, atd. Pohovor mezi čtyřma očima? Já jsem jedině pro, řekněte kdy a kde, vy jste typickou ukázkou špindíry, který je přesvědčen o historické úloze dělnických pěstí,, že? Nafoukaný zbytečný a nadřazený, jste vy, praslovanský dělnický odpad, a politické reprezentace musely kleknout na kolena, a přitáhnout sem investory, dát jim danové úlevy a další investiční pobídky, protože Vás, praslovanskou dělnickou třídu by jinak nikdo nebyl ochoten vykořisťovat, sami nic vyrobit neodkážete, a ty, kteří by Vám nějaké výrobky vyvinuli, tak ty jste si vy, povýšená spodina, která jste si tu 40 let hrála na vládnoucí třídu, na civilizovaný svět mířila raketami s atomovými hlavicemi, a dovedla si ekonomiku ke kolapsu, vyhuzbili už před 1989. Špíno pučmidrátská. Ano, vy praslovanský dělnický odpad, rádiovky a solvíny nazýváte vlastní technickou inteligenci škrabáky,takže Vám ti inženýři utíkají, a vy si ve své povýšenosti neuvědomujete, že to, co umíte vy, umí i Čínané, Bangladéšané, Rumuni, Srbové, Bulhaři a další. Takže co bude s tím phovorem? Donedávna jsem závodil v Power liftingu, naposledy jsem shazoval do 105 kg, a určitě jednou týdně si zaboxuju s Romanem Kracíkem, což jistě víte, kdo je. Takže kdy a kde????

lida
lida
20. 2. 2018 15:36

Ono je to asi tak. alespoň v mém okolí. Pokud otec soukromničí jako řemeslník, syn mu od dětství pomáhá, vyučí se většinou ve stejném oboru, případně si dodělá maturitu, kvůli administrativě. Pak pracují spolu. Pokud rodiče řemeslníci pracují jako zaměstnanci, pak preferují studia svého dítěte.
Také je třeba si uvědomit, že živit se řemeslem není jen tak. Ty doby, kdy banky půjčovaly začínajícím na stroje a stavbu dílen jsou nenávratně pryč. Kolik jen nářadí potřebuje stolař, tesař, atd.

stýv
stýv
20. 2. 2018 15:42

Začarovaný kruh, manuální zručnost, je také druh inteligence..,bohužel ti manuálně zruční , jsou méně placeni než jiní… také inteligenti , proto chce mít většina diplomy , když za práci rukama , dostanou méně peněz , na druhou stranu dnešní posedlost tituly a diplomy ..je patologická, za chvíli budeme požadovat diplom, i od hajzl ..báby…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:06
Reply to  stýv

Hm, ale realita Vás usvědčuje ze lži. V ČR, kdomě slovenska, je nejvyšší koncentrace manuálů v průmyslu nejen v rámci EU, ale v podstatě i na světě, a v tomto je ČR překonávána pouze jednotlivými průmyslovými oblastmi Číny. Češi vyrábějí a montují to, co někdo jiný vymyslel a vyvinul, na zařízeních, která někdo jiný vymyslel a vyvinul. To docela svědčí o opaku Vašeho tvrzení.

Jarda
Jarda
20. 2. 2018 15:50

Tohle by bylo na dlouhou diskusi, sám řemeslo dělám, peníze si člověk vydělá, ale co až přestane sloužit zdraví? Když vezmete požadavky našich “ elit“ na odchod do důchodu nejlépe kolem 90 roku tak kdo pak vydrží od 20 let být 8 hod. na nohou?
Osobně v tom nevidím nic špatného, ale chtělo by to změnit přístup v této oblasti, někdo studuje do 30 na náklady státu, druhý je ve 20 produktivní a huntuje si tělo…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 2. 2018 16:35
Reply to  Jarda

………a kasíruje z ručky do ručky bez dokladu, že:) Ano, mělo by se opravdu zohlednit, kdo co státu skutečně odvede na pojištěních. Já bych měl pro Vás OSVČ pučmidráty návrh: Nechte si ty alumužny, co platíte státu na pojištěních, ale platte si svým rodičům důchod ze svého – penzijní systém je průběžný. Pak by Vás ten kvikot velmi rychle přešel. Oni ti VŠ také obvykle odvedou za měsíc na odvodech a daních víc, než průměrný OSVČ pučmidrát za rok.

Honza
Honza
20. 2. 2018 16:04

Lidem to zatím nedochází, ale i já jako kancelářská krysa s platem přes 50.000 dnes koukám, jak se mají ti řemeslníci docela pohodově. Alespoň v Praze není jednoduché sehnat téměř nikoho – od malíře, zedníka, instalatéra. Když už někdo přijede, tak je to odpočatej pán v zánovním passatu, něco za hoďku na baráku poladí a odjíždí spokojen s několika nemálo bankovkami 🙂 Tihle kluci taky dělají třeba 4 dny v týdnu a mají to dost na pohodu. Řemeslo má skutečně zlaté dno.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:09
Reply to  Honza

Jistě, finta je z ručky do ručky, kdyby ostatní dostávali na ruku superhrubou mzdu, a došli si pro přídavky na děti, a danovej bonus, což je modus opeandi řemeslníků na paušálu. je to také o něčem jiném

Ariadni
Ariadni
20. 2. 2018 17:02

Všichni si jakože váží řemeslníků, ale ruku na srdce, chodila by nějaká herečka, nebo zpěvačka se zedníkem, to určitě ne, jdou po penězích fotbalistů nebo hokejistů atd. a to jsou ty vzory mládeže, celebrity. Kluk nemůže říct, že je soustružník, protože by s ním ani žádná holka nechodila, musel by být alespoň youtuber. Protože z dělníků jsou dělána hovada, která by snad ani něměla volit, tak tu žádní prostě nebudou, tak se s tím smiřte.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:11
Reply to  Ariadni

Zatím je jich více než dost, ČR je největší montovna v Evropě, a lidí s učnákem, obzvláště těch 50 + s tím předlistopadovým, nebo bez něj, jsou plný pracáky.

Zuzana
Zuzana
21. 2. 2018 06:03
Reply to  Darth Plagueis

Ještěže takových zapšklých a zlých studovaných jako jste vy, tu máme jen pár kousků, i tak stíháte zaneřádit celou diskusi svými útoky proti lidem, kteří se bohužel narodili 20 a více let let před revolucí. Ty výuční listy té doby znamenají to, že ti lidé studovali učiliště, kde je opravdu něco naučili. Kádrové rezervy té doby tvořili naopak ti, co seděli u kafe v kanceláři, dělníci na politickou angažovanost většinou čas neměli. Dlouho jsem přemýšlela, jestli vůbec má smysl vaše útoky komentovat, protože tak strašlivě dáváte najevo, jak jste hloupý a zlý, že vás ostatní také raději ignorují. Takže jen takto krátce, protože víc nemá smysl….

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 11:02
Reply to  Zuzana

Ano, kádrové rezervy tvořili především opravdu ti, kteří seděli v tech kancelářích, a měli budto učnák = dělnickou přípravku, nebo vůbec žádné vzdělání, kromě VUMLU. Dělnická třída byla vládnoucí silou v zemi, viz dělníci Jakeš, Kolder, Bilak, Gottwald, a další. Nebudete mne přesvědčovat, žo to byli lékaři, konstruktéři, či učitelé, že ne? Hloupá jste vy, praslovanská soudružko, a pokud tvrdíte opak, pak uveďte, kde se ta Vaše chytrost projevuje, rovná se, jaký hi-tech výrobek jste vyvinula, aby ti dělničtí pučmidráti měli co vyrábět a montovat.

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:40
Reply to  Zuzana

Máte pravdu, absolventi učiliště Vámi uváděné doby měli znalosti teoretické i odborné. No ještě chvíli nám budou stavět domy či opravovat auta. Co bude potom? Ani se nedovažuji domyslet.

josef kňourek
josef kňourek
20. 2. 2018 17:40

Současný stav našeho školství je velmi tristní. Zavedla se učiliště s maturitními obory a absolventi těchto učilišť již nechtějí dělat, protože mají maturitu. Co je ta jejich maturita. Zhruba před 25 lety jsem působil na jednom středním učilišti coby vrchní mistr odborného výcviku. Práce s mladými lidmi, kdy jsme se s kolegy snažili těmto žákům dát maximum svých znalostí, aby byli schopni dobře dělat řemeslo. Bohužel bývalý ředitel měl na tento směr trochu jiný názor, takže jsem spolu s ředitelem školy, jeho zástupcem tento ústav opustil. Bylo velice smutné, že jako přísedící u tzv. maturit byl proti tomu, aby z 21 žáků 17 odmaturovalo. Druhý den jsem byl vystřídám a neudělali jenom 4. Absolvoval jsem SPŠS, SPŠE a SPŠD. Z vysokoškolského studia jsem byl v pátém semestru odejít pro antisocialistické názory. Myslím si, že by se rodiče neměli stydět za to, že jejich děti jsou odborníky v řemeslech, vždyť poctivá práce je lepší než-li aby se jejich dítě někde trápilo v oboru na který nemá.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
20. 2. 2018 19:13
Reply to  josef kňourek

Vyprávějte, jak jste byl odejit pro antisocialistické názory 🙂 Spíše to byla nějaká mechanika, nebo Pružnost Pevnost, ne?

kris
kris
20. 2. 2018 18:07

Velmi progresivní náhled na věc. Jen tak dál

Standa
Standa
20. 2. 2018 18:44

Dobrý den paní Svobodová. Pravda vždy vyžadovala odvahu. V minulosti každý kdo hovořil pravdu, skončil na šibenici, ale všichni věděli, jak je pravda důležitá. To platí stále pravda je stále pravda. Jsem řemeslník a chápu proč rodiče nechtějí aby jejich děti dělaly řemeslo. Je to proto, že lidé vidí pouze vlastní ego. Až lidé začnou chápat, že nejsme pouze stádo jednotlivců, že jsme společnost lidí. A ve společnosti má každá lidslá bytost své místo a jenom díky tomu může celá společnost dobře fungovat. Pro dobře fungující společnost je stejně důležitý lékař jako uklizečka či kuchařka. Když kuchař-ka dobře a zdravě vaří jsou lidé zdraví a lékař má více času na pacienty, kteří trpí vážnými nemocemi. atd atd. Stejné je to i s řemeslníky. Řemeslník potřebuje manažera či obchodníka, ale obchodník či manažer potřebuje stejně řemeslníka, aby bylo co prodat. Zkrátka potřebujeme více vzájemné úcty a tolerance. Některým lidem zkrátka vyhovuje když štvou lidi proti sobě a lidé na to bohužel slyší. Nad dělníky či řemeslníky se ohrnuje nos a to je problém celé společnosti. Bohužel, až čas ukáže jak je tento přístup malý a krátkozraký…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
21. 2. 2018 16:25
Reply to  Standa

dojal jste mě. jsem moc ráda, že jste náš článek přečetl a okomentoval a že Vás komentář má tolik pochvalných lajků. a celá tahle debata je podle mě fajn a přínosná. Hezký den

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:42
Reply to  Standa

Všichni neohrnují nos nad řemeslníky. Našeho zedníka si hýčkám a pokud chci větší zakázku domlouvám se rok před tím. Ale to je bohužel výjimka. Většinou je to katastrofa.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:37
Reply to  Standa

Dobře tedy tak PROČ proboha ohrnujete nos nad spoustou profesí, rovná se, proč je vy češi nechcete vykonávat? Všichni zde glorifikujete uklízečky, pekaře a popeláře, a PROČ proboha zde nikdo nepřinese kůži na trh, nevytvoří nějaký globálně konkurenceschopný výrobek, popřípadě více výrobků, jako třeba Werner von Siemens, Robert Bosch, Jacob Diefenbacher, George Westingouse, Henry Ford, nazaměstná desetitisíce zdejších a statisíce zahraničních zaměstnanců? TO je to, co zdejší ekonomiku odlišuje of těch vyspělých. Popeláře, uklízečky a pekaře naleznete i v těch nejchudších rozvojových zemích. Pokud si z těchto chcete udělat pilíře společnosti, pak se odstěhujete do nějaké chudé rozvojové země, kde Vás ti kvalifikovaní otravovat nebudou, a kde skutečně zaměstnanec státní pošty, někdo, kdo má všech devět tříd základní školy, bude pan někdo.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:46
Reply to  Standa

Vaše ostentativní opovrhování inženýrskými profesemi, je úsměvné. Vy tedy jste přesvědčen, že konkurenceschopný výrobek, který půjde těmi manažery a obchodníky prodat, vyvine nějaký manuál tím, že bude okolo sebe mlátit srpem a kladivem? Nějak Vám v tom life-cycle productu vypadlo to, že aby mohl ten řemeslník ten výrobek vyrobit, tak jej nejprve někdo musel vymyslet, vyvinout, zkonstruovat, někdo musel vyvinout a zkonstruovat všechna technologická zařízení, někdo musel vůbec zjistit, o jaký výrobe a za kolik bude vlastně zájem, někdo tomu výrobku musel dát to dobré jméno, popřípadě přesvědčit zápazníka, že právě tento výrobek a tato značka je ta nejlepší. A s tímto jste po roce 1989 s dovolením v ČR ani nezačali. Ano, i ti inženýři, kteří budou vymýšlet ty nové výrobky a zařízení, na kterých se bodou vyrábět mají své místo ve vyspělé společnosti, takže by bylo záhodné, abyste se do toho pustili, pokud nechcete skončit mezi rozvojovými zeměmi, které se na ČR zvolna dotahují. Nikdo další to za Vás neudělá. A tíml, že budete tyto lidi ignotrovat, a házet jim klacky pod nohy, tak tím je akorát vyženete pryč.

Krahule
Krahule
20. 2. 2018 19:15

Dobrý den. Ve článku je uvedeno, že jste vystudovala anglický jazyk a literaturu na pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Rád bych se tedy zeptal, zda je někde k nalezení vaše bakalářská popřípadě magisterská práce. Na internetu jsem pak po zadání vašeho jména nalezl, že vaše jméno bylo na seznamu imatrikulovaných studentů z roku 2016. Děkuji za objasnění.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
21. 2. 2018 16:26
Reply to  Krahule

Dobrý den, to by mě docela zajímalo, proč po tom pátráte, paní Krahule?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:28

Dobrý den,

Já bych především řekl, že je to proto, protože ta bakalářská práce – vzhledem k autorčině věku a dosavadnímu průběhu praxe bude o této vypovídat více, než její pedagogická praxe, která – pokud to počítám správně, není ani rok. Přeci jenom lektor není učitel. A dovolil bych si podotknout, že diplomky jsou veřejně dostupné, nebo alespoň byly, a jsou na fakultách k nahlédnutí. Mou diplomku myslím vyhledávače identifikují. Pravda, pokud má někdo obdobný požadavek, asi by bylo vhodné vystoupit z anonymity.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
22. 2. 2018 19:48
Reply to  Darth Plagueis

Aha, mě to překvapilo. asi by mě nenapadlo jít pátrat po něčí diplomce. Jakože co – nepřesvědčilo mě, co říká, tak se jí jdu podívat na zoubek? Nechápu, jak diplomová práce souvisí s tím, co řekla, nebo co by její zkoumání mohlo odhalit. Co já o Andree Svobodové vím je, že je v komunitě pedagogů ceněná pro své bystré postřehy, a jsou mezi nimi i tací pedagogové a ředitelé, kteří sbírají ceny a uznání.

Adorna
Adorna
9. 3. 2018 21:39

Paní Polanská, existenci rodicevitani.cz jsem kvitovala s povděkem, protože problematika školství se mě osobně i profesně dotýká a myslím si, že mít možnost konfrontovat díky článkům a komentářům své názory s názory jiných je skvělá věc. Moje nadšení ovšem srážejí vaše reakce na příspěvky, které nesouhlasí s vašimi názory. Myslím, že kopat kolem sebe jako vzteklé děcko je pod vaši úroveň.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
10. 3. 2018 08:34
Reply to  Adorna

Mým úmyslem je vést férový dialog, což ale, jak jsem se přesvědčila, někdy znamená i říct něco na plnou pusu, jinak to ten druhý neslyší. Snažím se ale o slušnost a obecně mám pocit, že se tady u nás diskutuje v zásadě slušně. Jako „vzteklé děcko“ bych se neoznačila a ani nevím, která reakce Vám taková připadá. Nicméně i tento Váš pohled je možný. Jednak nejsem dokonalá a druhak každý vidí svět svýma očima. Dostávám i jinou zpětnou vazbu.

Ant
Ant
20. 2. 2018 21:12

Zdravím Vás Já osobně se vyučil zámečníkem.A dá se říct že sem si pohnojil co se dalo.Když sem se zajímal o práci v oboru tak mi všude odbyli se slovy my se Vám ozvem.Nebo byl problém s praxí svářečským průkazem základní pochopitelně nestačí.
Požadovali en 287 (úřední zkouška) a další výmluvy aby se nemuseli se mnou obtěžovat.Ve 22 sem zakotvil v zemědělském družstvu jako traktorista.Život se restartovat nedá tak svoje chyby již nenapravím.Ale modlím se aby děti vystudovali vysokou školu.Aby se uplatnili a já mohl v klidu umřít.

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:08
Reply to  Ant

Ve 22 letech házíte flintu do žita? Přeci vůbec není problém si dodělat průmyslovku. Jste mladý, patrně jste dostal „rozum“ život máte před sebou. Tak šup studovat. Držím palce.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 2. 2018 14:00
Reply to  Ant

Podle toho co píšete, tak jste dodělal to učiliště na konci krize, kdy byl ten trh práce turbulentní, a firmy nevěděly z týdne na týden, zda budou mít pro nové zaměstnace práci. Jako zámečník se svářečákem se uživíte dost dobře, obzvláště jako mladej kluk, pokud se chytnete nějaký firmy, která vysílá lidi po montážích, a že jich je, protože ti lidé dostávají jednak odlučné, jednak diety, které ani v rámci ČR nejsou úplně k zahození, a jednak se dělá na turnusy, což může rovněž – zejména mladým vyhovovat. Takže zkuste to nyní, a hledejte i dále od domova, protože pokud budete jezdit po ČR popřípadě po Evropě, pak je jedno, kde bydlíte.

Jirka
Jirka
20. 2. 2018 21:18

… mně by zajímalo,kdy už se konečně vrátí ti,co s poctivostí nejdál došli….
Pravdivý článek a silná,dobrá diskuse. Autorce fandím a pro diskutující – tohle je důvod rozdělení společnosti. Není to Zeman,jsou to pozice a prachy.

Květa
Květa
20. 2. 2018 21:36

Vyučila jsem se v oboru cukrář. Později jsem se vyučila v roční zkráceném studiu pekařkou. Jsem ze školy 3 roky. Jsem zaměstnaná v cukrarne (ale chleba doma umim udelat). Po finančni strance je to pokulhávajici. Záleží na tom jaké jsou kšefty a v době kde na jednu ulici je jedna kavárna-cukrárna je dost nekdy na prd, ale o této situaci jindy. Tato práce musí bavit a zaujmout, protože stání na nohou a bolest zad (pouze prvních 2,5 roku ve škole), brzké stávání, vycházení s jinou generací (učitelé, kolegové v práci,…) atd. je o zvyku a má generace si moc zvykat nechce(jsme zmobilizovaní). Za celé studium jsem slyšela od učitelů chválu na žaky, kteří jen do školy vůbec přišli a nějak (aspoň okrajově) se o výuku zajímali. Samotni učitelé praxe(ne všichni) jsou znechucení chováním žáků. Vždy bylo nám studentům řečeno, že škola se snaží „zaplácat“ volna místa v oborech aby dostali dotace od města tak i v říjnu přijímali žáky ( i ty, kteří nakonec rozhážou celý kolektiv a ve finále obor nedokončí či jdou dokonce na jinou školu dělat „bordel“).
Přeji Vám hodně sil v řešení tohoto zaměření. Doufam ze budete úspěšná jako paní která řešila situaci se „Šmejdama“.
P.s. téměř každý žák SOU má za sebou nějaký zvláštní příběh, který se týká rodiny, sebevědomí v sebevzdělání (které bylo mírně ubíráno kolektivem a postojem některých učitelů na zš)

Káča
Káča
20. 2. 2018 21:47

Ano slečno Svobodová, všichni studenti mají právo na uctivé jednání a dobré učitele. Jen jste jaksi zapomněla, že si svůj studijní obor vybrali oni sami. Já bych polovinu učňů vyhodila a ti ostatní, kteří chtějí získat vzdělání by měli šanci se řádně vyučit svému oboru. Protože minimálně polovina tam otravuje ty, kteří vzdělání chtějí. Požadavky na absolvování studijních a učebních oborů jsou dnes neuvěřitelně nízké. A tyto požadavky snižují učitelé. V osmdesátých letech, kdy jsem maturovala běžný učeň uměl spočítat rovnici o dvou neznámých, o které vy tvrdíte, že to není problém, když to neumí. Na rozdíl od dnešních učňů (některých) také uměli běžně spočítat obvod a obsah čtverce či obdélníku. Dnes aby se člověk bál zadat práci zedníkovi, protože není schopen spočítat množství materiálu. Takže úcta ke studentům, ale také úcta studentů k učitelům by měla být. Už jste někdy viděli studenta gymnázia jít do školy v teplácích? Nikoli. Má účtu k učitelům a ví jak se chovat. Na učilišti je to snad norma. Učně nelituji, není pro to jediný důvod.
To, že chce absolvent vysoké školy vyšší plat je absolutně v pořádku. Nejen, že to zpravidla jeho rodiče stálo spoustu peněz, ale studenta to samozřejmě obvykle stálo mnoho úsilí ve studiu. Nevidím jediný důvod, proč by měl mít vysokoškolsky vzdělaný člověk plat srovnatelný s dělníkem. Pokud se to komukoli nelíbí, nic mu nebrání si vzdělání doplnit a mít odpovídající plat. Každý má možnost. V této zemi je bezplatné školství komukoli přístupné.

Ruzi
Ruzi
20. 2. 2018 23:37
Reply to  Káča

A když budou všichni inženýři,doktoří a jiní titulovaní ,jak si představujete,že bude fungovat svět kolem nás?Kdo těm titulovaným bude péct chleba,uzvaří oběd,uklidí,vyveze odpadky,opraví auto,postaví dům ?Zaznělo to tadyužv mnoha příspěvcích-lidi se potřebují navzájem,jak to zpíval pa Werich ve filmu Císařův pekař.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 15:21
Reply to  Ruzi

Zatím ČR sužuje přesně pravý opak, ČR je největší montovna – špindírovna v Evropě. Svět bude fungovat stejně, jako ve vyspělých zemích. V jedné zemi se vymýšlí, v té vyspělé, a v druhé, rozvojové, se dodávají vyráběcí práce, které nelze automatizovat. Vy chcete být mermomocí v té druhé skupině., ale za peníze té první. To opravdu fungovat nebude.

Káča
Káča
21. 2. 2018 15:58
Reply to  Ruzi

Já vůbec neopovrhuji dělníky. Jen prostě nemůžeme tvrdit, že všichni budou dělat v kancelářích, to je přece nesmysl. V poslední době se každý neúspěch hází na všechno ostatní, tu nám nepřeje škola, tu zaměstnavatel. Prostě někdo bude pracovat manuálně a někdo duševně. Co je na tom špatného? Víte ono to v té naší české kotlině není vůbec špatné. Pracovat se nikomu moc nechce, ale bude si stěžovat, že má malý plat. No a když se nepracuje dávky budou. Dokud nezačneme každý sám u sebe lepší to asi nebude a kdo se hold postará tak si nestěžuje.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:41
Reply to  Káča

Ano, začněme sami u sebe, a zkuste jít příkladem. Slovo hold asi není na místě, pokud jste chtěla použít germanismus, který ve významu prostě, pak je to správně napsáno halt.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:24
Reply to  Ruzi

Ano, povšimněte si, kdy byl ten císařův Pekař natočen, a jak ten režim, který ten film cenzuroval, dopadl. Všichni měli všechno dohromady, až se ve finále ukázalo, že ti všechno byl kuřinec, a oproti západnímu světu byli chudí všichni. A zatím máte spíše opačný problém, protože ani po 30 letech zde nemá kdo zakládat globálně úspěšné firmy, kdo by vymýšlel a vyvíjel špičkové, nebo vůbec nějaké technologie, kdo by konstruoval konkurenceschopné výrobky, a za chvíly ani nebude mít kdo projektovat stavby a technologické celky, protože většina těch lidí, co to dělá, je 50+. Splehněte s,e že těch, co budou dělat manuály v pekárně, či vyvážet odpadky bude vždycky dost, apokud opravdu nebudou, dají se dovézt. K Vašemu neštěstí, konkurenceschopná ekonomika stojí a padá s těmi prvními.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 2. 2018 12:35
Reply to  Darth Plagueis

Pardon, chvíli 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 15:19
Reply to  Káča

Zažil jsem učitele prvního stupně, který zcela prokazatelně nebyl schopen spočítat obsah trojúhelníka. Co s tím??? Nechcete si zamést ve vlastních řadách? Ny školu byl přijat v roce 1987, a vystudoval 1991.

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:05
Reply to  Darth Plagueis

Ale jděte? A není to tím, že jste tam málo chodil a spletl jste si učitele se spolužákem? Nepodceňovala bych učitele.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:36
Reply to  Káča

Jistě, byl to bývalý spolužák z gymnázia, který napoprvé neodmaturoval, a pak vystudoval PeF na ústavu, který se nyní jmenuje UJEP. Tudíž má navlas stejné vzdělání, jako autorka článku. Káčo. A na té PeF studoval v letech, které jsem uvedl, což svědčí o otřesné úrovni PeF jak před tak po listopadu.

Emilek
Emilek
20. 2. 2018 22:08

Jak si to stat udelal, takove to ma. Jedine co budu po diteti chtit je, ad co nejdrive opusti tuto republiku. Pokud z nej bude remeslnik v zahranici, což bych chtel, bude to normalni slusne zaplaceny clovek. V nasi zemi je vseobecne problem uplne vseho, skolstvi je uplna katastrofa, takze u nas je problem vychovat jak kvalitniho vysokoskolaka tak kvalitniho remeslnika. Stari zkuseni kantori uz umiraji a nastupujici generace nema co naucit, protoze sama nic neumi. Je na tom stejne spatne tak jako ti, kteri tu vzdelavaci koncepci vymysleli. Jsme vice jak 30 let pozadu od zapadnich zemi skolstvi a vzdelavani neni vyjimkou.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 15:22
Reply to  Emilek

Oni před ním všichni padnou na zadek, že? 🙂 Mohl byste sem lípnout, co umíte VY.

Káča
Káča
21. 2. 2018 16:04
Reply to  Emilek

Prosím a už jste vystrčil nos dál než do Aldi v Německu? On je všude chléb o dvou kůrkách. Vzhledem k tomu, že znám spoustu lidí, kteří dojíždějí za prací do Německa, tak bych tak nadšená zrovna nebyla. Dojíždí třeba hodinu denně (1 směr) běží na šichtu a zpět. Když odečtu pohonné hmoty, zničené auto tak se to zase tak moc nevyplatí. Spousta lidí dělá tu nejhorší práci, kterou nechtějí dělat místní. V Anglii Vás možná umlátí řetězem. Předpokládám, že Vaše dítě učí ti mladí učitelé co nic neumí? Co takhle se trochu o své dítě zajímat, procvičit s ním látku, se kterou má problém? Škola není všemocná. Znáte to přísloví: Voják se stará, voják má.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 18:47
Reply to  Káča

Ono záleží na tom, co v tom Německu děláte, protože čím je člověk kvalifikovanější, tím více se to vyplatí. A nedělejte si iluze, znám spoustu lidí, kteří pracují 60 i více kilometrů od domova, a to i v rámci ČR. Pravda, ty nejhorší práce tam obvykle dělají ti s českým učnákem, nebo humanoidní VŠ – to je případ pečovatelek a ošetřovatelek. A další: ČR má mezi zeměmi OECD jedno prvenství: Studijní výsledky žáků velmi úzce korelují s tím, jak se rodiče věnují dětem, na opačném polu stojí Finsko, či východoasijské země. Z toho jaksi vyplývá, že přidaná hodnota čského školství je velmi malá, a lidově řečeno, co děti nenaučí rodiče, neumí. To je prosím ze zprávy OECD o stavu českého školství.

Kateřina
Kateřina
21. 2. 2018 05:18

Boží paní <3 jen tak dál, mějte odvahu!

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 07:17

Každý chce , aby jeho děti studovaly i z toho důvodu, že každý očekává, že s vyšším vzděláním bude mít lepší uplatnění na trhu práce. Ale jak už tady v diskuzi zaznělo: Z blbce génia neudělají ani dvě VŠ. Důležitější než úroveň vzdělání je aby uměl člověk to co umí prodat. Například, aby vyučený uměl založit, vést a řídit živnost a nemusel někde ve fabrice stát u pásu a posouvat výrobky.
Hovořím pořád o tom, že se človíček má prosadit a uživit sám protože nejlepší je narodit se zazobanému papínkovi a je vše vyřešeno.

Eva
Eva
21. 2. 2018 07:41

Jsem ráda, že jste pojmenovala věci pravými jmény. Máte odvahu a tu naši učitelé teď potřebují nejvíc, protože oni sami dokážou vyhodnotit situaci právě na svých školách. Držím Vám palce k tomu, aby se vám podařilo najít ten správný klíč vysvětlit mladé generaci, že nebýt dobrého zedníka, tak ten dům nebude stát. Když není dobrý elektrikář, tak nevaruje,neohřeje se v zimě. Udělala jste svým článkem větší kus práce než parlament za celý rok. Děkuji Vám a přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší práci a co nejvíc studentů, kteří do toho půjdou s Vámi.

Eva
Eva
21. 2. 2018 07:45
Reply to  Eva

Omlouvám se za překlep, když není dobrý elektrikář tak nevaříme, neohřejeme se

jan podivínský
jan podivínský
21. 2. 2018 07:48

Pořád jsem polemizoval s nadpisem paní Svobodové. Teď o něčem jiném. Většina učňáků před rokem 89 byla pod nějakou firmou. Firma takový učňák financovala a měla jistotu, že bude mít zaměstnance-dělníky, které potřebuje. Po roce 89 všechny firmy s vidinou okamžitého zisku snižovaly náklady a tak se rušilo nebo omezovalo to co nevyrábělo, co nepřinášelo okamžitý zisk. Tak se rušili skladníci, jeřábníci, dopraváci, učňovská střediska, … .
Myslím, že toto je hlavní příčina toho, že naše učňovské školství je tam, kde je. V 90. letech měl asi zasáhnout stát a učňovskému školství pomoct. Tehdy asi nastal i odliv pedagogů (možná, že staří šli do důchodu a mladí se na učňáky nehrnuli nebo jenom ti, co nenašli místo jinde).

pavel říha
pavel říha
21. 2. 2018 09:47

prominte, co se to tu objevuje za bláboly, (prominte ten výzaz, ale slušnější jsem nenašel)ale už vás vidím, jak své ratolesti, který se mimo jiné celkem dobře učí řeknete:“Pepíčku, vím že bys chtěl na školu, ale v této zemi máme nedostatek instalatérů, tak budež jedním z nich“. Nic proti sousedům, ale je mi milejší , když přijde ukrajinský instalatér, než když půjdu k „lékaři“ z Ukrajiny!!!!!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 19:23
Reply to  pavel říha

Můj soused je přistěhovalec ze Sýrie, a je to špičkováý lékař, který v současné době sedí v jhorní komoře českého parlamentu za ČSSD 🙂 Hahahahahahahahaha!!!!!!!!!!!! Já tedy volil druhého souseda, který byl krajským lídrem za ODS, a do PS se pochopitelně po lonských volbách dostal 🙂 Je původní profesí Jaderný fyzik.

Lumia
Lumia
21. 2. 2018 18:42

Všichni by si měli uvědomit,jak se všichni vzájemně potřebujeme.Opravdu bez kvalitního řemeslníka se těžko obejdeme.V dřívějších dobách si dělnické profese více považovali.A z učilišť udělala společnost podřadné vzdělávání a podle toho se chovali i učitelé bez zájmu.A že vyučení není až tak jednoduché,je jasné.Kdyby bylo,stačil by jen nějaký kurz.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
21. 2. 2018 19:21
Reply to  Lumia

Na učiliště VŽDY chodili nejblbější z nejblbějších, to platilo i před listopadem. Jiná věc je, že bolševici blbé protěžovali, protože těmito bylo možné lépe manipulovat. Prpotp měla uklízečka vagonů stejné peníze, jako vedoucí projekce s VŠ a 25 lety praxe. A já opravdu čsské manuály v montovnách nepotřebuju, nebalamutte – co umí Češi, umí poláci, Rumuni, Srbové, Čínané o Němcí nehovoře rovněž.

Eva
Eva
21. 2. 2018 22:26
Reply to  Darth Plagueis

Jen bych se chtěla zeptat, když umí a jsou dobří, jaké mají u Vás finanční ohodnocení?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:08
Reply to  Eva

Milá paní Evo, opravdu mají více oproti těm málo kvalifikovaným, než tomu bylo před 1989. Uvědomte si, že žijete v zemi, která je rovnostářská, a tradice tu byla ještě v 80. letech taková, že Vysokoškolák se dostával na mzdu nekvalifikovaného dělníka několik let, a na plat dělníka s učnákem se řada VŠ – na pozicích specialistů nedostala vůbec – aby měl VŠ více, než svářeč v D7, tak musel být v T12 ZEUMS, a to už nemohl mít jako specialista, ale musel být vedoucí skupiny. Takže to řeknu asi takto: Sedí tu kluk, rok po maturitě, a má asi 90 procent průměru – k tomu si připoičtěte měsíčně v průměru tak 180 Euro – spíše více na dietách a zjistíte, že na 25 tisíc čistého se dostane, a to maturoval v roce 2016. Jedná se o kraj Vysočina. Inženýři, a lidé s praxí mají samozřejmě více. Ale jak sama vidíte, tak asi ne tolik, aby se vyplatilo na ty technické školy chodit, nebo aby ti lidé neutíkali jinam, mimo ČR – ale spolehněte se, že „šikovný manuál“ je do kapsy nestrčí, pokud nejede v šedé ekonomice a v Praze. Prostě zapomeňte na to, že se vrátí doba, kdy lékař nebo inženýr začínal na 60 procentech průměru, jako v roce 1987, což by odpovídalo dnešním 17 500 hrubého, a manuál někde v provozu měl 1,5 násobek průměru, což by odpovídalo dnešním 43 500 hrubého, a to se nebavíme o těžkém průmyslu, kde pochopitelně měli více.. Pokud se Vám zdají být ta čísla malá, nebo irelevatní, pak vězte, že to je v důsledku 40 letého budování světlých zítřků před 1989, kdy byla průměrná mzda oproti SRN nikolí třetinová, jako dnes, ale o něco málo více, než dvacetinová.

Adorna
Adorna
21. 2. 2018 22:13

Už teď se těším na další článek paní Svobodové. Určitě v něm vysvětlí, jak to myslela tentokrát.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
22. 2. 2018 19:12

Já bych skoro řekl, že většin čtenářů – absolventů učilišť nepochopila, o čem autorka píše, což je především otřesná vizitka úrovně zdejšího učňovského školství. Autorka přeci nenaříká nad tím, že je nedostatek učňů, ale že ti žáci učilišť mají horší výchozí pozici a horší přístup ke kvalitním učitelům, a že se těmto nevěnuje dostatečná pozornost, popřípadě nejsou vhodně motivováni. Autorka vůbec nevolá po tom, aby se ty učiliště nějak rozšiřovala, naopak volá po tom, aby se tato více přiblížila školám s maturitními obory 🙂Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.