Sametová Partitura: Vezměte děti na hebké tanečně-divadelní hledání svobody a lidských právPřiblížit dětem umění, vtáhnout ho do něj, ukázat, že něco tvořit vůbec nebolí, spíš je to zábava. To je cílem festivalu komunitního divadla Partitura. V sobotu začne v pražském Studiu Alta už devátý ročník: letos na vážnější notu svobody a lidských práv – však slavíme sametové výročí – ale pořád zábavně. Dopřejte si to i s dětmi.

Čí jsou všechny zákony a práva?

Čí je všechna minulost a sláva?

Čí jsou všechny ostudy a špína?

Že je máme, čípak je to vina?

zpívají děti z Tanečního studia Light ve své veleúspěšné inscenaci Republika na nás čeká aneb Kde domov můj, a po každé otázce přichází zpěvná odpověď: „naše“.

Že je zvláštní vidět děti zpívat a hrát o zákonech a politické špíně? Nebo tančit o Ústavě? Nikoli v Tanečním studiu Light. Tam se hraje právě o věcech, které dnešní děti zajímají, anebo by měly zajímat.

Příležitost nasát hned několik jejich „kusů“ naráz budou mít diváci během dalšího ročníku festivalu Partitura, a to od 16. až do 24. listopadu 2019 ve Studiu ALTA a na dalších místech v Praze.

A nebude to ztracený čas – představení Tanečního studia Light mají vkus, což v tvorbě pro děti bohužel vůbec není automatické. A nehraje se o ničem menším než je přátelství, ekologie, lidská práva a svobody, tolerance k jinakosti, manipulace nebo fake news. K oslavám Sametové revoluce program jako stvořený, co říkáte?

Ještě cennější než výběr témat je fakt, že nejde pouze o pasivní divácký zážitek. Některá představení jsou sama o sobě interaktivní – diváci se stávají spolutvůrci uměleckých situací – a některá doprovází ještě tématické workshopy. Při nich se (nejen) děti dostanou „pod pokličku“ – jak lépe budovat vztah k divadlu a umění vůbec, než tím, že dostanu příležitost ho sám vytvářet?

Hodně pravěku, málo Rašína

Vedoucí souboru Lenka Tretiagová

Ukázka z úvodu článku je z dramatizace opomíjené hry Václava Havla Zítra to spustíme, která pojednává o vzniku naší republiky. „Když jsme začali zkoušet, ani ti nejstarší, dvacetiletí, nevěděli, kdo je Rašín. Moderní dějiny je ve školách moc neučí. Děti si stěžují, že pravěk probírají několikrát, ale do nedaleké historie se nedostanou,“ říká režisérka představení a hlava celého souboru Lenka Tretiagová.

Biflování se přeceňuje. Jedna zahraniční cesta dá dítěti víc než čtvrt roku ve škole, říká Lenka Tretiagová v rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE

„Havla“, jak inscenaci říkají mezi sebou, zahraje TS Light během sametového víkendu hned třikrát: v sobotu v 18.00 ve Studiu Alta, v neděli ve 12.00 na Korzo Národní a od 17.30 v Knihovně Václava Havla. Jak se jim podařilo „roztančit“ Ústavu, můžete vidět také na nedělním Korzu.

Interaktivní představení budou doprovázet i workshopy – ten v pondělí dopoledne bude například zaměřený na vzájemný respekt. Bude totiž následovat po inscenaci O kolečko jinak, která je inspirovaná kamarádstvím dětí s herci s lehkým mentálním postižením.

V úterý zahraje TS Light hned třikrát starolužickou legendu o moci, manipulaci a cestě za svobodou s názvem Krabat, ve středu ekologickou pohádku Putování ve větvích, ve čtvrtek inscenaci Bratři – příběh o přátelství podle Astrid Lindgrenové a v pátek Hodně malou čarodějnici, pohádkový příběh o tom, jak se rozhoupat ke zdravému vzdoru vůči autoritám.

 

Specialita se odehraje ještě následující víkend – v sobotu odpoledne ve Studiu Alta je nazvané Taneční studio Light pro republiku a středobodem bude Ústava ČR, konkrétně Listina základních lidských práv a svobod. „Smyslem workshopu bude, aby děti obsah jednotlivých vybraných zákonů nejen pochopily, ale aby si na vlastní kůži vyzkoušely, zda ví, jak svá práva prosadit v rámci demokratického ústavního pořádku.“

Stopádesátičlenný soubor od čtyř let do dospělosti křižuje české i mezinárodní soutěžní přehlídky a výběrové festivaly. Procestovali Ameriku, Čínu, Japonsko, Francii, Skotsko…Tady, v Altě, na Partituře, jsou doma a chtějí bez soutěžení stírat hranice mezi umělcem a divákem.

 

Pusťte si ukázku z představení Republika na nás čeká:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.