Mít kam jít – i když nikam nemůžete. Nový portál pomáhá dětem dělat, co měly rády. Chybí to i lektorům


Z papírového workshopu, když se ještě mohly konat. FOTO: DDM Praha 9 Černý Most

Chybí vašim dětem škola? Nejspíš ano. Co jim ale určitě chybí moc, jsou jejich kroužky a zájmové aktivity. Ať už se věnují sportu, chodí do dramaťáku nebo tancovat, nejspíš už se jim pořádně stýská. A po dětech se stýská i jejich lektorům z domů dětí a mládeže a středisek volného času. Alespoň trochu by teď všem mohl pomoct jeden portál…

„Když se zavřely školy a s nimi i DDM a SVČ, první týdny jsme všichni využili k administrativě a plánování, co dál. Velmi brzy jsme ale zjistili, že nám děti chybí a chceme s nimi být nějakým způsobem v kontaktu,“ vysvětluje Libor Bezděk, předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice. „Přemýšleli jsme, jak se také zapojit do online vzdělávání a nabídnout kvalitní trávení volného času. Lekce hudby se jakžtakž online dělat dají, třeba s atletikou je to ale horší. Brzy nám ale došlo, že spousta DDM disponuje pěknými videi a materiály, které lektoři vytvářeli pro své kroužky. A tak jsme si řekli, že by bylo dobré je propojit a nabídnout je všem, kdo o ně budou mít zájem.“ A vznikl portál www.mitkamjit.cz.

V České republice je zhruba 330 DDM a SVČ, z nichž více než 150 se už do vytváření a sdílení obsahu na webu zapojilo. Je možné tu najít třeba taneční choreografie, různé druhy cvičení, trénink žonglování, vyprávěné pohádky nebo divadelní představení. Kdo si troufne, může si podle videonávodu třeba natočit animovaný film nebo vytvořit hru, případně se pustit i do tvorby webových stránek. Velmi silně je obsazená kategorie nejrůznějšího výtvarného tvoření. Chcete se naučit malovat na kamínky, zvládnout akvarel nebo ubrouskovou techniku? To všechno, a ještě mnohem víc, se na webu dá najít. Kromě videí jsou na webu také šablony ke stažení, případně audiosoubory.

„Nejvíc nás překvapilo, jakým tempem nám na stránkách začaly přibývat nejrůznější recepty a návody na kutění v kuchyni,“ říká Libor Bezděk. „Proto jsme oproti prvním dnům rozdělili kategorii Recepty třeba na polévky, pečení, pomazánky, hlavní jídla atd. Naším cílem je, aby byl web nejen čím dál plnější, ale také čím dál přehlednější.“

Webový portál s koncem krize nezmizí, bude se neustále aktualizovat a pomáhat tak dětem, které jsou třeba nemocné, nebo se prostě doma nudí. Prozatím ale může být užitečné vědět, že máte kam jít, i když momentálně musíte sedět doma.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.