Děti, které se nemají dobře, se teď mají ještě hůř. Pomoci se jim snaží virtuální sbírka na školní pomůcky nebo doučování


Děti z azylového domu v severočeském Mostě. FOTO: Diakonice Českobratrské církve evangelické

Znáte vánoční charitativní akci Krabice od bot? Už deset let je to způsob, jak udělat ohroženým dětem hezčí Vánoce. Děti z pěstounských rodin, azylových domů nebo děti s hendikepem, ty všechny se teď kvůli koronavirové situaci mají ještě hůř. A tak se Diakonie Českobratrské církve evangelické rozhodla zorganizovat mimořádnou sbírku Krabice online – přispět můžete na příměstské tábory a pobyty s cílem dohnat zameškanou výuku, nebo na terapii a odlehčovací pobyty pro ty, kdo o ohrožené děti pečují. 

Rodina osmiletého Hynka měla velké finanční potíže už před epidemií. Hynek má mentální postižení a autismus a každý den docházel do speciální školy. Dojíždění do školy, terapie a další péče o něj neumožňuje rodičům naplno pracovat. Diakonie ze sbírky Krabice online rodině pomáhala s úhradou Hynkových školních výletů a kroužků, ale také třeba s fakturou za rozbitou pračku. Kvůli koronaviru je však maminka s Hynkem už dva měsíce doma. Musela přestat chodit na brigády a její příjmy se ještě snížily. Školy pro děti s postižením se už tento školní rok neotevřou. Rodina by potřebovala odlehčovací služby, aby mohla alespoň na pár hodin týdně vydechnout a nabrat síly. Na jejich úhradu ale nemá peníze.

Prohloubily se i problémy rodin v sociální tísni, které přišly o příjmy a nedosáhnou na podporu státu. Nezbývá tak na školní pomůcky, obědy nebo kroužky. „Pro děti, kterým rodina nemůže pomoci s online výukou, protože nemají počítač, žijí s prarodiči, nebo jejich rodiče nerozumí česky, bude návrat do školy velmi obtížný,“ říká Zdeňka Sobotová z Diakonie ČCE.

Pro jednoho skoro-školáka uspořádali v litoměřickém azylovém domě pasování na školáka, o které ve školce kvůli koronaviru přišel. Za peníze vybrané díky Krabici online dostal školní tašku, penál s výbavou a cyklohelmu. Foto: Diakonie ČCE
Pro jednoho skoro-školáka uspořádali v litoměřickém azylovém domě pasování na školáka, o které ve školce kvůli koronaviru přišel. Za peníze vybrané díky Krabici online dostal školní tašku, penál s výbavou a cyklohelmu. Foto: Diakonie ČCE

Například desetiletá Anežka žije s babičkou, která ji má v pěstounské péči. Babička s počítačem moc neumí a online výuka, videokonference a elektronické odevzdávání úkolů je nad její síly. Náročná je i každodenní starost o Anežku, která si z traumatického dětství nese výchovné a psychické problémy. Diakonie rodině dlouhodobě pomáhá vše zvládnout. „V době koronaviru jsme sehnali dobrovolnici, která Anežce ukázala, jak se zapojit do online výuky a pravidelně si s ní volá, aby ve škole nezaostávala. I tak pro ni bude návrat do školy těžší než pro ostatní spolužáky. Proto ji chceme vzít na letní pobyt. Babička si bude moci vydechnout a s Anežkou se podíváme, co je potřeba dohnat,“ popisuje Zdeňka Sobotová.

O vánočním obdarovávání v krabicích od bot jsme psali ZDE

Vánoční akci, kdy jde o to naplnit krabici od bot dobře promyšlenými dárky, rodiče rádi využívají jako příležitost vést své děti k dobročinnosti. Stejně může posloužit i mimořádná Krabice online – na webu krabiceodbot.cz si můžete vybrat, jestli chcete přispět na školní pomůcky na půl roku, výlet pro pět dětí, tři hodiny hipoterapie, deset hodin doučování nebo sportovní potřeby pro tábor. Je to dobrá příležitost dětem připomenout, že ne každý se má dobře, a nechat je zažít příjemný pocit z toho, když někomu pomůžeme.

Za vybrané peníze Diakonie uspořádá pro ohrožené děti z pěstounských rodin, azylových domů a rodin v nouzi pobyty s cílem dohnat zameškanou výuku, připravit děti na návrat do lavic a ulevit rodinám v krizi. „Rodinám dětí s postižením, které by si to nemohly dovolit, přispějeme na terapie a odlehčovací služby. A v novém školním roce posílíme doučování v rodinách i klubech, aby se půlroční pauza podepsala na známkách co nejméně,“ doplňuje Zdeňka Sobotová.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
18. 5. 2020 08:57

Před 102 lety byla pandemie tzv. španělské chřipky. Rakousko-Uhersko vyhlásilo chřipkové prázdniny. Děti přestaly chodit do školy v Rakousku-Uhersku a začaly do ní chodit až v Československu, které bylo mezitím vyhlášeno. Tenkrát nebyly žádné počítače, internet, videokonference – a taky se to zvládlo. Děti to nějak dohnaly. A všechny děti se tehdy „měly hůř“. Spojenecká blokáda a odvelení velkého množství mužů do války (a následkem toho pokles zemědělské výroby) měly za následek nedostatek potravin. Kromě toho neexistovala antibiotika ani očkování. Zdravotnickým problémem byla tuberkulóza. Lidem se nevyhýbaly ani další nemoci jako např. dětská obrna. Některé další nemoci jako např. angína byly (vzhledem k tomu, že neexistovala antibiotika) hůře léčitelné, a proto nebezpečnější než dnes.

Je dobré si tohle všechno uvědomit.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.