Přijímačky za dveřmi. 13 dobrých rad, jak je zvládnout v pohodě


Přijímací zkoušky by nemusely být největším postrachem českého školství. FOTO: Shutterstock

Přijímací zkoušky na střední školy jsou už za pár dní. Všichni, kterých se to týká, tak určitě ocení tipy a triky, které se „svými“ deváťáky sdílí češtinářka Šárka Eisová z kladenské základní školy v ulici Cyrila Boudy.

"Testy neříkají nic o tom, jak jste chytří, nebo kolik jste se toho naučili," říká svým deváťákům učitelka Šárka Eisová.
„Testy neříkají nic o tom, jak jste chytří nebo kolik jste se toho naučili,“ říká svým deváťákům učitelka Šárka Eisová. FOTO: Šárka Eisová

„Děti jsou teď samozřejmě nervózní, poslední dny jsme ve škole věnovali tomu, aby si deváťáci ve skupinkách ve škole nasimulovali reálné podmínky jednotných přijímaček,“ říká učitelka Šárka Eisová z Kladna. Dril probíhal do posledních detailů, včetně neustále otevřeného okna, protože je pravděpodobné, že kvůli obavám z covidu bude dozor chtít větrat. „Zodpovědně se učili, připravovali, ale nervozita a stres mohou jejich výsledky výrazně zhoršit. Proto jim říkám: testy neříkají nic o tom, jak jste chytří nebo kolik jste se toho naučili. Moc nad nimi nepřemýšlejte, plňte pokyny, pište čitelně a do rámečku.“

Strategie pro vyplňování testu

 •       Proběhněte si očima celý test a označte si úkoly, které víte, že vám jdou. Těmi lehkými můžete začít.
 •       Pak vyberte úkoly, kde je dlouhý výchozí text. Ty si nechte na konec.
 •       Vždy si označujte v zadání, co už máte hotové, a přepište odpovědi do záznamových archů.
 •       Hlídejte si čas. Jakmile zjistíte, že už ho moc nezbývá, vyplňte zbylé úkoly jakkoliv. Buď to bude dobře, nebo špatně, body se neodečítají.
 •       Kdo je zmatkař, tak použije strategii – jdu jedno cvičení za druhým a žádné nevynechám.
 •       Málokdo si zvolí taktiku, že začne těmi nejdelšími a nejnáročnějšími úkoly, aby měl ještě čerstvý mozek. Ty lehké si pak nechá na konec. I to je možné, ale hrozí, že se „zaseknete“.

Praktické rady pro den D

 •       Šetřete čas. Při práci s výchozím textem si nejdřív přečtěte úkoly, pak teprve samotný text. Při prvním čtení už pak budete vědět, na co se ptají, a můžete se na to soustředit. 
 •       Nezasekněte se u některé otázky – přemýšlím, nevím, váhám – nebudu ztrácet čas, úkol vynechám a vrátím se k němu později. Když opravdu nic nevymyslím, tak tam něco zaškrtnu, a buď to vyjde, nebo ne.
 •       Musíte být v pohodě, proto volte pohodlné oblečení a boty. Vzhledem k tomu, že se nejspíš bude větrat, vezměte si raději šátek na krk, ať vám nezatuhne.
 •       Mějte dvě propisky, kdyby jedna dopsala. Pokud vám nepíše ani druhá propiska, neplašte, požádejte dozorující učitele o zapůjčení.
 •       Na matematiku raději přibalte i úhloměr, je někdy potřeba.
 •       Nezapomínejte pít, ale jen trochu, ať se vám v půlce testu nechce na WC.
 •       Při pití můžete sundat respirátor, využijte to k nadýchnutí bez překážky a okysličte si trochu mozkovou tkáň.

Pokud z prvního pokusu nebudete mít dobrý pocit, nepanikařte, máte ještě druhý. To už budete vědět, co se po vás chce. A nezapomeňte, že rodiče vás budou mít pořád rádi, ať už to dopadne jakkoliv. Zlomte vaz!

 

Proč tolik dětí přichází o motivaci? A jak jejich zápal pro vzdělávání udržet? Přinášíme vám tipy a triky učitelů, kteří se dostali do finále ocenění o nejinspirativnějšího učitele Global Teacher Prize. 🤓

Zveřejnil(a) EDUzín dne Neděle 25. dubna 2021

 

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.