Přijímací zkoušky by nemusely být největším postrachem českého školství. FOTO: Shutterstock
Přijímací zkoušky na střední školy jsou už za pár dní. Všichni, kterých se to týká, tak určitě ocení tipy a triky, které se „svými“ deváťáky sdílí češtinářka Šárka Eisová z kladenské základní školy v ulici Cyrila Boudy.

„Děti jsou teď samozřejmě nervózní, poslední dny jsme ve škole věnovali tomu, aby si deváťáci ve skupinkách ve škole nasimulovali reálné podmínky jednotných přijímaček,“ říká učitelka Šárka Eisová z Kladna. Dril probíhal do posledních detailů, včetně neustále otevřeného okna, protože je pravděpodobné, že kvůli obavám z covidu bude dozor chtít větrat. „Zodpovědně se učili, připravovali, ale nervozita a stres mohou jejich výsledky výrazně zhoršit. Proto jim říkám: testy neříkají nic o tom, jak jste chytří nebo kolik jste se toho naučili. Moc nad nimi nepřemýšlejte, plňte pokyny, pište čitelně a do rámečku.“
Strategie pro vyplňování testu
- Proběhněte si očima celý test a označte si úkoly, které víte, že vám jdou. Těmi lehkými můžete začít.
- Pak vyberte úkoly, kde je dlouhý výchozí text. Ty si nechte na konec.
- Vždy si označujte v zadání, co už máte hotové, a přepište odpovědi do záznamových archů.
- Hlídejte si čas. Jakmile zjistíte, že už ho moc nezbývá, vyplňte zbylé úkoly jakkoliv. Buď to bude dobře, nebo špatně, body se neodečítají.
- Kdo je zmatkař, tak použije strategii – jdu jedno cvičení za druhým a žádné nevynechám.
- Málokdo si zvolí taktiku, že začne těmi nejdelšími a nejnáročnějšími úkoly, aby měl ještě čerstvý mozek. Ty lehké si pak nechá na konec. I to je možné, ale hrozí, že se „zaseknete“.
Praktické rady pro den D
- Šetřete čas. Při práci s výchozím textem si nejdřív přečtěte úkoly, pak teprve samotný text. Při prvním čtení už pak budete vědět, na co se ptají, a můžete se na to soustředit.
- Nezasekněte se u některé otázky – přemýšlím, nevím, váhám – nebudu ztrácet čas, úkol vynechám a vrátím se k němu později. Když opravdu nic nevymyslím, tak tam něco zaškrtnu, a buď to vyjde, nebo ne.
- Musíte být v pohodě, proto volte pohodlné oblečení a boty. Vzhledem k tomu, že se nejspíš bude větrat, vezměte si raději šátek na krk, ať vám nezatuhne.
- Mějte dvě propisky, kdyby jedna dopsala. Pokud vám nepíše ani druhá propiska, neplašte, požádejte dozorující učitele o zapůjčení.
- Na matematiku raději přibalte i úhloměr, je někdy potřeba.
- Nezapomínejte pít, ale jen trochu, ať se vám v půlce testu nechce na WC.
- Při pití můžete sundat respirátor, využijte to k nadýchnutí bez překážky a okysličte si trochu mozkovou tkáň.
Pokud z prvního pokusu nebudete mít dobrý pocit, nepanikařte, máte ještě druhý. To už budete vědět, co se po vás chce. A nezapomeňte, že rodiče vás budou mít pořád rádi, ať už to dopadne jakkoliv. Zlomte vaz!
Proč tolik dětí přichází o motivaci? A jak jejich zápal pro vzdělávání udržet? Přinášíme vám tipy a triky učitelů, kteří se dostali do finále ocenění o nejinspirativnějšího učitele Global Teacher Prize. 🤓
Zveřejnil(a) EDUzín dne Neděle 25. dubna 2021
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
21. 08. 2022 Bára Procházková Pět věcí, které budou v novém školním roce jinak
28. 02. 2023 Lucie Rybová Život celé rodiny se zúžil na domácí úkoly, podle právníků jsou navíc nezákonné