Každé sedmé dítě zažívá v rodině násilí. V pátek je mohou všichni podpořit


První ročník akce Bubnovačka se po celém Česku odehraje ve čtvrtek 19. listopadu, na nějž připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. FOTO: ZŠ Ul. mieru v Bytči

Až 14 procent českých dětí doma přihlíží domácímu násilí mezi rodiči nebo čelí agresi namířené přímo proti sobě. Další vlna epidemie covidu, kdy v rodinách narůstá stres a zhoršuje se dostupnost pomoci, může tato čísla ještě navýšit. Organizace Locika chce na situaci upozornit akcí Bubnovačka – protože „ticho děti před násilím neochrání.“ 

Násilí v rodinách začíná eskalovat a nabývat závažnějších podob. Situace se zhoršila v důsledku pandemie,“ říká ředitelka organizace Locika Petra Wünschová. Souvisí to podle ní se zvýšenou mírou stresu v rodinách, rostoucími ekonomickými problémy nebo nadužíváním alkoholu. „Svou roli jistě hraje i větší sociální izolace v době, kdy byly zavřené školy. Zhoršuje se psychický stav dětí i dospělých. Zaznamenali jsme případy, že si děti přišly samy říct o pomoc na OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) nebo na policii a vzrůstá i počet dětí, které z důvodu násilí nemohou zůstávat se svými rodiči,“ popisuje ředitelka Lociky.

Organizace tedy spustila specializovaný chat a přemýšlela, jak na situaci upozornit i nejširší veřejnost. První ročník akce Bubnovačka se po celém Česku odehraje v pátek 19. listopadu, na nějž připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Mezi 10:00 a 11:00 budou bubnovat i členové Policie ČR, Hradní stráže, ale i mnoho škol, úřadů nebo firem. „Ozvěte se nám a my vás začleníme do česko-slovenské mapy. Přidáme opravdu všechny – stačí poslat jméno a adresu firmy, školy nebo úřadu. Bubnujte kdekoliv zrovna budete a na cokoliv, co budete mít po ruce,“ vyzývá organizátorka projektu Magdaléna Černá. 

Speciální význam bude mít, pokud se do akce zapojí i školy.  FOTO: Základní škola Semerovo

Akce navazuje na slovenskou iniciativu, která vznikla před osmi lety. Během minulých ročníků se na Slovensku zapojilo do bubnování více než 55 000 dětí a dospělých. 

Bubnovačka má symbolicky upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím a otevřít ve společnosti téma včasné prevence. Proto je krom bubnování také důležité dát vědět o tom, že bubnuju. „Natočte se, vyfoťte se a přidejte vaše fotky i videa na FB události „Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet 2021!“, kterou najdete na facebookové stránce Centra LOCIKA, nebo nám vše pošlete a my výstupy zveřejníme za vás,“ nabízí Magdaléna Černá.

Speciální význam bude mít, pokud se do akce zapojí i školy. Je důležité, aby i samy děti věděly, že násilí v rodině není v pořádku a že má cenu říct si o pomoc. Na webu www.detstvibeznasili.cz/bubnovacka mohou učitelé najít informace, jak připravit preventivní hodinu a vysvětlit dětem, proč bubnují.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.